HEDYCHRUM NOBILE HEDYCHRUM RUTILANS OMALUS AENEUS Landelijk zijn er geen waarnemingen uit kleigebieden bekend. In Zeeland zijn er een tiental waarnemingen bekend, verspreid over de provincie. De meeste werden aangetroffen op een zandige bodem, duin of dekzand- gebied. Toch zijn er ook waarnemingen vanuit het kleigebied: Bath, Terneuzen en Koudekerke. H. nobile parasiteert voornamelijk op de graafwesp Cerceris arenaria. Deze graafwesp leeft van snuitkevers en is overigens op meerdere plaatsen aangetroffen in Zee land. Bij een grote nestaggregatie van Cerceris arenaria in Clinge werden wel 8 nobile's tegelijk waargenomen. Van de overige gastheersoorten van Hedychrum nobile is nog weinig bekend. Van de goudwesp Hedychrum nobile heeft men een nieuwe vorm onderscheiden, die iets kleiner is en een aantal andere gedetailleerde kenmerken heeft: H. nie- melai. Ze wordt in de Nederlandse fauna echter niet erkend, en wordt hier daarom hier ook niet als aparte soort opgenomen. Deze vorm is in Zeeland slechts van twee uurhokken bekend en wel in de Clinge polder en in Koudekerke. wolf, die op haar beurt weer leeft van hongingbij- en. Vermoedelijk komt ze overal voor waar de nestplaatsen van de bijenwolf aanwezig zijn (P. Benno, 1950). Landelijk zijn van Hedychrum rutilans weinig waarnemingen bekend uit het Westen van Nederland. In Zeeland is ze echter wel in het Westen aangetroffen. Voorheen is de soort echter nooit in Zeeland gevonden. Hoewel de bijenwolf in Zeeland van vele plaatsen be kend is, werd H. rutilans slechts 18 keer waargenomen in 12 verschillende uurhokken. De bijenwolf neemt weer erg toe. Het zou interessant zijn te volgen of dat ook geldt voor Hedychrum rutilans. Net als vele andere goudwespen, maakt H. rutilans deel uit van een reeks van elkaar afhankelijke soorten. Zo parasiteert zij op Philanthus triangulum ofwel de bijen- Omalus aeneus staat beschreven als een minder al gemene soort die verspreid in ons land voorkomt. De meest recente gegevens laten zien dat ze vooral in Oost Nederland te vinden is. In Zeeland is de soort drie maal aangetroffen in twee uurhokken; in Braakman, Bierv liet en in het Kooibos van de Anna Jacobapolder. Als gastheer wordt Passaloecus brevicornis gezien. Deze is echter niet in Zeeland aangetroffen. Andere gastheer soorten zijn echter niet uitgesloten. Bijen en wesjten in Zeefand 121

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 127