PSEUDOMALUS AURATUS PSEUDOMALUS PUS1LLUS PSEUDOMALUS V10LACEUS Van alle soorten die tot dit geslacht horen, is Pseudo- malus auratus binnen Nederland wel de meest voor komende. Ook in Zeeland is ze goed vertegenwoordigd. Verspreid door de provincie is de soort 40 keer aange troffen, waarvan een hoog percentage met behulp van een malaiseval. Dit geeft de indruk dat deze soort onder bemonsterd is. P. auratus is overal aan te treffen, vooral op zonnige plekjes op vlier en braam. Ze parasiteert op stengelbe- wonende graafwespen, waarvan Pemphredon lethifer de meest gewone is. Opvallend is dat deze graafwesp juist graag nestelt in de stengels van braam. Een andere in Zeeland voorkomende gastheersoort is Pemphredon lugubris en vermoedelijk ook verschillende Trypoxylon soorten. Net als haar belangrijkste gastheersoort brengt P. aura tus een tweede generatie voort binnen een seizoen. De ontwikkeling van de larven duurt slechts 3 weken, zodat de tweede generatie al in juli het nest kan verlaten. In 1999 werd deze goudwesp twee maal aangetroffen in Burgh. In 2003 nog een exemplaar in Saeftinghe en in 2004 een in Aardenburg. Voor Nederland is de soort beperkt tot het Zuidoosten en ze is niet algemeen. Over de levenswijze is ook van deze soort nog maar weinig bekend. Er is wel al enige studie gedaan naar de gast heersoorten. Door het uitkweken van braam- en wil genstengels is men te weten gekomen, dat in elk geval Pemphredon lethifer gastheer is. Volgens Du Buysson worden ook de in Zeeland aangetroffen Typoxylon cla- vicerum, figulus, attenuatum geparasiteerd. De laatst twee genoemde soorten zijn echter ook in Burgh aan getroffen. Pseudomalus violaceus komt verspreid in het hele land voor, maar overal slechts sporadisch. Van Zeeland is ze slechts bekend van Burgh, De Braakman en Zaamslag in drie verschillende uurhokken. Waarschijnlijk is de meest gewone gastheer van deze soort Pemphredon lugubris. Deze graafwesp is in Zeeland algemeen verspreid, nes telt in oud hout en leeft van bladluizen. 122 Fauna Zcelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 128