2 -14 '-Q —4 -14 ZD -i4 -4 O O —I ANC1STR0CERUS ANTILOPE AELODYNERUS ROSS11 Harige metselwesp ANCISTROCERUS GAZELLA ANCISTROCERUS N1GR1CORN1S ~>i 1 Oh in ons land en uit Zeeland is alleen één oude waarneming bekend. Van het geslacht Ancistrocerus (muurwespen) zijn 12 soorten uit Nederland bekend. Maar liefst negen er van zijn nu ook in Zeeland gevonden! De nesten zijn veelal te vinden in spleten en holten in muren, maar ook in plantenstengels. Antilope is een zeldzame soort Deze soort werd in 2005 in een malaiseval in Zuiddorpe gevangen. Ze is in Nederland zeer zeldzaam en boven dien sterk afgenomen. Deze wesp is vroeger opgekweekt uit dood hout en rietstengels. Globaal gesproken is het een soort die beperkt is tot de zuidoostelijke helft van Nederland. De bovengenoemde vondst was de eerste en enige in Zeeland. In de Zeeuwse fauna is deze wesp goed vertegenwoor digd. Ruim 50 vindplaatsen, verspreid over de gehele provincie, zijn bekend. Gazella is overigens in heel Ne derland een algemeen voorkomende soort, maar wel met een duidelijk accent in de zuidelijke helft. Als prooi vangt de soort larven van kleine vlinders. Hoewel nigricornis in Nederland zeker niet algemeen voorkomt, kunnen er uit Zeeland toch acht waarnemin gen worden vermeld en wel het schor van Sint Anna- land, Bruinisse, de Eendenkooi Anna Jacobapolder (2x) en Zaamslag (2x), Zuiddorpe en omgeving Clinge en St Jansteen. Deze waarnemingen zijn van de laatste 10 jaar. Wellicht is de soort toch op meer plaatsen aanwezig. Binnen Zeeland heeft deze soort duidelijk een oostelijke verspreiding. Dat geldt ook als je de verspreidingskaart van heel Nederland overziet. 124 Fauna Zeefatufica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 130