ANC1STR0CERUS OV1VENTR1S ANGSTROCERUS PARIETIN US ANGSTROCERUS PAR1ETUM ANGSTROCERUS QUADRATES Oviventris is in Zeeland een vrij gewone soort. De waar nemingen zijn over de gehele provincie verspreid; het zijn er bij elkaar ruim 20. Opvallend is het ontbreken in het zuidoosten van de provincie. Kennelijk is het een soort die zandgronden eerder mijdt dan opzoekt. Het zelfde patroon zien we op de landelijke verspreidings- kaart. Ook deze plooivleugelwesp komt in Zeeland niet veel voor. Van elf vindplaatsen zijn 13 waarnemingen be kend, waaronder een oude bij Middelburg. De grootste populatie is aangetroffen bij de Eendenkooi van Anna Jacobapolder. Deze locatie is overigens zeer goed onder zocht. Het is bekend dat de verspreiding van parietinus in het duin- en kustgebied overigens zeer beperkt is. In het binnenland is deze soort algemener. Op het Zeeuwse kaartbeeld valt op dat de soort in het Vlaamse district sterk oververtegenwoordigd is. Parietum komt in Zeeland vrij algemeen voor. Het aantal vindplaatsen bedraagt 29, en die zijn verspreid over de gehele provincie, zij het dat 2/3 van de waarnemingen in Zeeuws-Vlaanderen gedaan is. Zelfs op de Oosterscheldedam bij het voor malig werkeiland Neeltje Jans is deze soort waargeno men. Vanouds heeft deze soort ook een redelijk grote populatie in de duinen langs de Noordzeekust, zowel in Zeeland als in de rest van het duingebied. Deze soort wordt ook wel aangeduid met de soortnaam claripennis. Deze wesp is in Nederland vrij zeldzaam en sterk afgenomen. Zeeland telt een 12-tal vindplaatsen. Hiervan komt bijna de helft uit Zeeuws-Vlaanderen, maar de soort is zelfs gevangen op Neeltje Jans! Ongetwijfeld kan quadratus op nog meer plaatsen gevangen worden. De huidige verspreiding in Nederland vertoont een zwaartepunt in Zeeland en Zuid Limburg. Dat is een patroon wat we vooral bij warmtemin- nende soorten steeds weer terugzien. Bijen en wespen in Zeeland 125

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 131