AN Cl STRO CE RUS SCOT1CUS ANC1STROCERUS TR1FASC1ATUS D1SCOEL1US ZONAL1S Behangerswesp DOL1CHOVESPULA MEDIA Middelste wesp De waarnemingen van scoticus in Zeeland zijn vaak van wat oudere datum. Ze zijn afkomstig van Graauw, Vlissingen, Domburg, Cadzand, Westensehouwen en Ritthem. De laatste jaren is deze soort in Zeeland op nieuw waargenomen, zowel in Zeeuws-Vlaanderen, als op diverse plaatsen langs de kust van Noord-Beveland en op Tholen. De verspreiding van deze plooivleugel- wesp is kustgebonden in het hele verspreidingsgebied. In Nederland zijn er recente waarnemingen uit 3 concen tratiegebieden: de Wadden, de IJselmeerkust en de Delta. In het binnenland en Zuid- Limburg was scoticus altijd al zeldzaam. Deze wesp is in Nederland algemeen. Ze is ook bekend van de Wad deneilanden en komt vooral in Zuid-Limburg veel voor. Ook in Zeeland is trifasciatus een veelvoorkomende soort; er zijn zo'n 70 waarnemingen bekend, afkomstig uit de hele provincie. De grootste bekende populatie is die van de eendenkooi in Anna Jacobapolder, waar deze wesp talrijk in de malaiseval gevangen werd. Deze prachtige wesp is in Nederland sterk achteruit gegaan. Ook het huidige voorkomen in Zeeland is erg gering. Recent is de behangersbij alleen bekend van enkele vangsten bij de Eendenkooi op Sint Philipsland. Twee waarnemingen zijn bekend van voor 1950 van Walcheren, onder andere te Middelburg. Niet uitge sloten is dat de vondsten op de Eendenkooi betrekking hebben op riet, dat van elders aangevoerd is en waarin larven aanwezig waren. Deze forse wesp is in Zeeland redelijk algemeen. Van de laatste jaren zijn er 23 waarnemingen ondermeer van Ka pel le-Biezel inge, Kruiningen, Eleinkenszand (Land- lust), Eendenkooi Anna Jacobapolder, Lewedorp (De Piet), Clinge, Axelse bos,Terneuzen en Middelburg (Ter Eiooge). De nesten van de Middelste wesp worden gemaakt aan boomtakken. Voor determinatie van de soorten van de geslachten Dolichovespula en vespula is onder meer de tekening op de voorzijde van de kop van belang. De Middelste wesp is een soort die in heel Nederland sterk toeneemt. Niet bekend is of dit een gevolg is van de klimaatopwarming. 26 Fauna Zcetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 132