D0L1CH0VESPULA NORWEG1CA Noorse wesp ,R\ J DOLICHOVESPULA SAXON1CA Saksisehe wesp L J DOLICHOVESPULA SYLVESTR1S Boswesp Deze in Nederland vrij zeldzame wesp is met vijf waar nemingen uit de laatste jaren redelijk vertegenwoordigd in Zeeland. De Noorse wesp werd gevangen bij de eendenkooi Anna Jacobapolder, in de duintjes bij de Paulinaschorren en in Scharendijke en Westenschouwen. Met name in de Kop van Schouwen lijkt er sprake te zijn van een wat grotere populatie. Oudere waarnemingen zijn bekend van Biezelinge en 's-Heer-Arendskerke. Van de laatstgenoemde vindplaats zitten er 6 exempla ren in diverse Nederlandse collecties. Uit Zeeland bekend van een groot aantal waarnemin gen. Het verspreidingspatroon vertoont een beeld wat we vaker tegen komen. De soort komt voor langs de duinkust en daarnaast ligt het zwaartepunt duidelijk in de oostelijke helft van de provincie. Ook de lande lijke verspreidingskaart vertoont een witte vlek tussen de kustduinen en het binnenland. In tegenstelling tot wat je zou verwachten hangt dit niet samen met de grondsoort. Want ook de vondsten in het oostelijk deel van de provincie komen grotendeels van kleigronden. Een voor de hand liggende veronderstelling bij het lan delijke beeld lijkt de verschillen in onderzoeksinspan ningen. Hiervan is in ieder geval in Zeeland geen sprake. Er moet dus een andere verklaring zijn. LX] De boswesp is in Nederland vrij zeldzaam. Uit Zeeland zijn drie vindplaatsen van oudere datum bekend, t.w. Biezelinge (3x), Renesse en Burgh. Er is slechts één recente waarneming. Een mannetje werd gevangen op het eiland de Haringvreter bij Veere. Er komen in Nederland nog twee andere soorten van het geslacht Dolichovespula (langkopwespen) voor, maar die zijn uiterst zeldzaam. Dolichovespula adulterina (1 vangst uit het binnenland) en D. Omissa (alleen een vondst te Houthem, Zuid-Limburg). Het zijn beiden koekoekswes pen; adulterina bij saxonica en omissa bij sylvestris. Ze zijn in Zeeland dus nauwelijks te verwachten. Bijen en wespen in Zeeland 127

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 133