9 u-\ P- ÜJ EUMENES COARCTATUS EUMENES CORONATUS EUMENES PAP1LLAR1US laatste jaren zijn er maar liefst 21 vondsten bekend geworden uit Zeeuws-Vlaan- deren, en 4 uit de rest van Zeeland. Ook boven de Westerschelde zijn diverse waarnemingen. Het lijkt erop dat deze soort oprukt naar het noorden, maar het is niet onmogelijk dat de Zeeuwse populatie in het verleden over het hoofd gezien is. Zeer verrassend en verheugend. Hier is duide lijk sprake van een warmteminnende soort die profiteert van het veranderende klimaat Hoewel coronatus ook van Noord Brabant en Limburg bekend is, is de Zeeuwse populatie verreweg de grootste van Nederland. In Nederland ko men vier soorten van het geslacht Eumenes (Urn tjeswespen) voor, en ze zijn ook alle vier bekend uit Zeeland. Ook zijn alle soorten, zeker in het kustgebied en de duinen, zeldzaam. Van Eumenes coarctatuszijn toch vijf recen te waarnemingen en wel van Groot Abeele (2 x), Koe wacht, Magrette, Turkije en Terneuzen. We zullen goed moeten kijken of het voorkomen van de soort op deze vindplaatsen bestendig is. De huidige vondsten zijn de eerste in Zeeland en uit al de westelijke en noordelijke kustprovincies is slecht één eerdere vondst bekend. Deze soort is waarschijnlijk wel de zeldzaamste urntjes wesp in Nederland. Tot voor enkele jaren was coronatus niet bekend uit het kustgebied en de duinen, en dus ook niet uit Zeeland. Dankzij het intensieve onderzoek van de Papillarius is van 15 vindplaatsen uit Zeeland bekend, en daarnaast van 2 oude vondsten. Deze soort is in Nederland wat minder zeldzaam; vooral op de zand gronden zijn er redelijk veel vindplaatsen. De urntjes worden gemaakt in groepjes van vier tot zes bij elkaar, onder raamkozijnen, muurlijsten etc. Het is dan ook een soort die vaak in de bebouwde kom wordt aangetroffen. 128 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 134