SYMMORPHUS CRASS1CORNUS SYMMORPHUS FUSCIPES SYMMORPHUS GRACILIS VESPA CRABRO Hoornaar Var deze, overigens zeldzame soort, zijn waarnemingen uit Zeeland bekend van 'S-Gravenpolder, de Braakman en de Groeve van Nieuw Namen. Vangsten van voor 1980 zijn bekend van Schuddebeurs en Hulst. Ook zou er van voor 1950 nog een waarneming zijn van Saef- tinghe, maar deze is in de ons beschikbare databestan den niet terug te vinden. Ook van deze wesp zijn uit Zeeland maar zes vindplaat sen bekend en deze zijn allen afkomstig uit Zeeuws- Vlaanderen: Hulst, Clinge en Braakman-Zuid, bij Philippine. Fuscipes is vanouds een zeldzame soort en bovendien sterk afgenomen. Buiten Zeeland zijn er in Nederland slechts 3 recente vondsten bekend. Symmor- phus fuscipes wordt dan ook beschouwd als bedreigd. Van deze soort was uit Zeeland uitsluitend een oude waarneming van Middelburg bekend. Er zijn 2 recente waarnemingen, beide uit Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel het zwaartepunt in Zuidoost Nederland ligt zijn er ook uit het verleden waarnemingen uit het westen bekend. De stand van deze soort is stabiel. De grootste Nederlandse plooivleugelwesp (22-35 mm). De hoornaar was lange tijd zeldzaam in Nederland, maar de laatste jaren komt ze weer meer voor. In Zeeland is deze soort de laatste jaren weer regelmatig waar genomen (Axel, Sint Jansteen, Zaamslag, Middelburg (Ter Hooge), Noord Beveland, Erasmusbos (Cadzand), Terneuzen, en bij de Eendenkooi Anna Jacobapolder). Deze grote wespen bouwen hun nesten in boomhol ten. Het voedsel bestaat uit andere insecten. Hiermee worden de larven gevoed. Ondanks hun vervaarlijke uiterlijk zijn hoornaars niet agressief. Bijen en wespen in Zeefand 131

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 137