AGEN101DEUS AP1CAL1S Grote muurspinnendoder AGEN101DEUS C1NCTELLUS Bonte muurspinnendoder AGENIOIDEUS USURAR1US Rode muurspinnendoder ANOPL1US ALP1NOBALT1CUS Noordse borstelspinnendoder Bijen en wespen in Zeetanct 135 De grote muurspinnendoder is een zuidelijke soort. Het is een bewoner van rotswanden en oude muren. Lefeber geeft in Zuid Limburg vondsten op van oude muren. Uit Brabant zijn ook vondsten bekend. In Zeeland komen de vondsten van de Eendenkooi te Anna Jacobapolder van het oude ontvangstgebouw en (herhaaldelijk) Ter- neuzen. Van de laatste is de precieze vangstplek niet bekend. Agenioideus cinctellus is nooit eerder in Zeeland ge vonden. Hoerwel er diverse oude en nieuwe vindplaat sen uit de duinen bekend zijn, ligt het zwaartepunt van het areaal toch wel in het zuidoosten van Nederland. De recente Zeeuwse vondst heeft betrekking op het zand gebied van Oost Zeeuws-Vlaanderen, waar de soort in een malaiseval werd gevangen. Een zeldzame soort, die je zo direct niet zou verwachten in de droge duinen van Schouwen. Toch wordt in de literatuur, naast stenige bodems, ook lichte bosranden voor de verspreiding opgegeven. De voeding wordt ge haald uit honingdauw op eikenbossages. In dat opzicht is het voorkomen van usurarius niet verwonderlijk. Van Limburg zijn vijf recente vindplaatsen bekend. Is het dier in Nederland met een opmars bezig? Zeldzame soorten duiken in Zeeland regelmatig op. De Braakman, een voormalige zeearm in Zeeuws-Vlaande- ren is een belangrijk gebied als het gaat om spinnen- doders. Hier werd ook deze soort waargenomen. In Europa is deze spinnendoder slechts bekend van enkele vondsten. In Nederland is een zekere vondst vastgesteld in Zuid Limburg. In tegenstelling tot de meeste ande re spinnendoders moet je deze soort zoeken op natte terreinen. Verder is er van de biotoopeisen weinig bekend.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 141