a 2 2 tr 2 O O tn ARACHNOSPILA TR1V1AL1S Zilveren zandspinnendoder ARACHNOSPILA WESMAELI G *3 AUPLOPUS CARBONARIUS Metselspinnendoder CAL1AÜURGUS EASC1ATELLUS Tuinspinnendoder Net zoals de voorganger spissa een gewone soort met als voorkeur zandgronden. Langs de kust ook geen onge wone verschijning. Echter in Zeeland slechts twee vond sten: Oranjezon en de R.K-begraafplaats te Zierikzee. Arachnospila wesmaeli is net als de twee voorgaande soorten ook van oudere vondsten bekend. Van de drie is wesmaeli het meest gebonden aan zand. Dat komt ook tot uitdrukking in de duingebieden van Oranjezon (Wal cheren) en die van Burg Haamstede op Schouwen. Van deze twee plaatsen zijn ook de oude vangsten bekend. Hier zou een redelijke plaats trouwheid uit kunnen blijken. Een soort die sterk in verband gebracht moet worden met antropogene milieus. In tuinen met oude schuurtjes en bouwsels komt de soort het meeste voor. Op de Een denkooi te Anna Jacobapolder bij voorbeeld wordt de soort uitsluitend gevangen in het gebiedsdeel met opstallen. Meerdere vond sten uit Terneu- zen en Anna Jacobapolder steken sterk af tegen het zeer geringe aantal vondsten op de beide Bevelanden en Walcheren, terwijl er in deze gebieden wel degelijk vindplaatsen van vroeger bekend zijn. Limburg blijkt in het landelijke verspreidingsbeeld een belangrijk gebied te zijn. Het past in de gewoonte van deze soort zelf zijn broedcellen te maken in spleten, groeven en holtes van klei. Voor de nestbouw is geschikte klei en water in de buurt van de nestplaats noodzake lijk. Op de Eendenkooi bevinden de gemetselde cellen zich achter de grote mendeuren van de grote schuur en onder de raamkozijnen van het ontvangstgebouw. Zoals de Nederlandse naam al doet vermoeden een bevatten regel- soort van uiteenlopende milieus met een voorkeur voor matig geduren- tuinen en parken. Het is een kruisspinspecialist. Net als de het seizoen zijn prooidieren is deze soort alom verspreid. De beide exemplaren van malaisevallen in Burgh Haamstede en de Eendenkooi deze soort. Bijen en wespen in Zeeland 139

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 145