o w tr w EVAGETES G1BBULUS Drietandkoekoek EVAGETES L1TTORAL1S Duinkoekoek 2 2] tr EVAGETES PECT1N1PES Kamkoekoek EVAGETES PROX1MEIS Viertand-koekoek De enige vangst van gibbulus betreft de Piet op Zuid- Beveland. De soort lijkt gebonden aan zand. Wat dat betreft is de vondst Piet daarmee in overeenstemming. Deze vrij zeldzame soort is de laatste decennia afge nomen en er is slechts één andere recente vondst uit West-Nederland bekend. Van een soort met duidelijke kustminnende eigenschap pen zou je in Zeeland wat meer verwachten. Naast kus ten wordt de soort ook een enkele maal opgegeven voor pleistocene zandgronden. In Nederland gaat dat niet op, daar zijn namelijk geen waarnemingen van bekend. Uit Zeeland zijn slechts twee waarnemingen. De soort heeft zich dus in de zuidelijke Delta niet zo verspreid als wel verwacht kon worden. De enkele oude Zeeuwse waarnemingen bevestigen dat patroon. Ook nog merk waardig dat de recente waarnemingen niet direct aan de kust zijn gedaan, maar aan de voormalige zeearmen het Krammer-Volkerak en het Veerse Meer. h- Is direct herkenbaar aan het grote formaat kammen aan de voorpoten. De kamkoekoek is bekend van een groot aantal Zeeuwse vindplaatsen en een duidelijke voorkeur voor een bepaalde grondsoort of biotoop valt uit onze gegevens niet op te maken. Een zeldzame soort die elders in Nederland achteruit gaat. Er is één enkele vondst uit Zeeland bekend van na 1980, en wel van de Kop van Schouwen; wel het spin- nendodergebied bij uitstek. Is dat een kwestie van veel onderzoek of beantwoordt dit beeld aan de realiteit? Bijen en wespen in Zeeland 141

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 147