w *-a PR10CNEM1S EXALTATA Boomzaagpoot PR10CNEM1S EENN1CA Noordse zaagpoot h— 2 2 tn 2 O O O rr Ln PRIOCIMETVIIS HYALINATA Getande zaagpoot PR10CNEM1S M11MUTA Kleine zaagpoot Het waarnemen van de Boomzaagpoot sluit aan op oude waarnemingen in de inlagen van Noord-Beveland. Omdat er verder slechts een vindplaats bekend is lijkt het er op dat de soort zijn locale milieu trouw gebleven is. Lefeber noemt de soort kenmerkend voor heidevel den en in West-Nederland is het dan ook een zeldzame verschijning. Twee van de drie vondsten van deze soort vonden plaats in malaisevallen. De derde vangst was op het zand in de grensstreek bij Koewacht. Aan de kust van Nederland zijn niet veel vondsten bekend. Het gegeven dat deze soort meermalen in een malaiseval werd gevangen lijkt er op te duiden dat de soort onderbemonsterd is. De als vindplaatsen bekend staande uiterste zuidoost hoek en noordwesthoek van Zeeland te weten Schou wen en Clinge hebben de verwante soorten hyalinata en fennica gemeen. Omdat de soortzekerheid vroeger niet goed vast stond is het niet zeker of de oude deter minaties wel goed waren. Deze veronderstelling geeft grond aan het feit dat de beide soorten in het verleden op andere plaatsen in Zeeland niet zijn gevonden en recent alleen op de Eendenkooi te Anna Jacoba- polder. Het bleek hier te gaan om determinaties die waren ondergebracht bij hyalinata, die later door Hans van Nieuwenhuijsen op fennica zijn gebracht. Meer vondsten en herijking van collectiemateriaal is nodig om met zekerheid de onderscheidene soorten te kunnen vaststellen. Op de valreep bij het sluiten van de teksten van het boek werd minuta gevangen in de buurt van Hoek. In de kustprovincies is de soort zeldzaam. De vondst in Hoek (Zeeuws-Vlaanderen) valt welbeschouwd ook niet in een kustbiotoop. Bijen en wespen in Zeeland 143

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 149