Spinnendoder op een omgevallen berkenstam een speciale jachttechniek vereist. Dat begint al met de manier van voortbewegen. Spinnendoders bewegen zich voort op een manier die het midden houdt tussen lopen en vliegen en dat is bij uitstek de manier om spinnen te vlug af te zijn. En vlug zijn spinnendoders. Het vergt ook van de onderzoeker speciale vaardigheden om een spin- nendoder te bemachtigen. Een slag met het vlindernet mislukt negen van de tien keer omdat de dieren tegen de grond duiken of razendsnel omkeren. En ook een dier wat eenmaal in het net zit weet zich met enorme snelheid naar buiten te wurmen, zodra de onderzoeker zijn net opent om het te inspecteren. Spinnendoders zijn behalve op warme kale bodems (of ook wel boomstammen of muren) waar ze op spinnen- jacht zijn, ook dikwijls op bloemen te vinden. De spinnen worden gevangen en verlamd om dienst te doen als pro viand voor het nageslacht. Plooivleugelwespen (Vespidae) De plooivleugelwespen worden gekenmerkt door hun in rusttoestand overlangs opgevouwen vleugels. Onze be kendste wespen, de zogenaamde limonadewespen, beho ren tot deze familie. Ze zijn gevreesd en verafschuwd om hun pijnlijke steken. Limonadewespen leven in staten. Dat doen ook de onschuldige langkopwespen en de zeldzame, maar in aantal toenemende veldwespen. Naast deze zo- Wespen als dit kleine bronswespje (Perilampus aeneus) blijven in dit boek buiten beschouwing genaamde sociale wespen onderscheidt men binnen de familie van de plooivleugelwespen de solitair levende leem- of muurwespen Veel soorten vertonen een voor keurvoor sneeuwbes, guldenroede en schermbloemen. Graafwespen (Sphecidae) Graafwespen worden wel onderverdeeld in Langsteel- graafwespen (Sphecidae) en Graafwespen in strikte zin (Crabronidae). Hier worden beide groepen samen geno men. Hoewel een groot deel van de graafwespen het eigen nest in de bodem graaft, zijn er ook nogal wat soorten die hun naam in dat opzicht niet waarmaken. Sommige soorten nestelen in holle plantenstengels of in vraatgangen van kevers in vermolmd hout en diverse soorten maken met graagte gebruik van kunstmatige nestgelegenheid. Maar veel soorten graven in zand of klei een eigen nest en niet zelden beschikken ze daarvoor over een zogenaamde tarskam. Dat is een aantal stijve tanden die loodrecht op de poten staan, en die dienst doen om snel uitgegraven zand of klei opzij te schuiven. Een fraaie tarskam bezit bijvoorbeeld de bijenwolf. Deze bekende graafwesp is de aartsvijand van onze honingbij. Net als andere graafwes pen verlamt de bijenwolf zijn prooi door een steek. Ver volgens wordt de buit in het nest gebracht om als voedsel te dienen voor de larven. Het gedrag van de bijenwolf kent echter één bijzonder aspect. Gevangen prooien wor den soms eerst opengereten en van hun maaginhoud be roofd, voordat ze het nest binnengesleept worden. Bijen (Apidae) Bijen voeden hun larven met stuifmeelpollen die van bloemen verzameld worden. Hiervoor hebben ze speci ale aanpassingen aan hun lijf zoals verdikte achterpoten en een meer behaard lichaam. Daarin onderscheiden ze zich van alle wespen. Koekoeksbijen verzamelen zelf geen pollen maar laten andere soorten dat voor hun doen. Koekoeksbijen hebben daarom meestal ook minder haar en minder verdikte achterpoten, als de gewone bijen. Gebaseerd op nestelgedrag worden bijen onderverdeeld in bodembewonende soorten, houtbewonende soorten, soorten die beide in de bodem en in hout en planten stengels nestelen en de (parasitaire) koekoeksbijen. De meeste soorten zijn solitair, ieder vrouwtje heeft haar ei gen nestje. Soms zijn er grotere groepen nestjes dicht bij elkaar, deze worden nestaggregaties genoemd. Daarnaast zijn er sociale soorten als hommels die in grote staten leven. Er zijn ook tussenvormen tussen sociaal en solitair, zoals de meidoornzandbij en enkele soorten groefbijen. De vrouwtjes nestelen daarbij communaal, waarbij ieder vrouwtje haar eigen ondergrondse nestcel heeft, maar de vrouwtjes wel van dezelfde nestingang gebruik maken. Fauna Zcclandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 14