z SAPYGA QU1NQUEPUNCTATA O- Bonte knotswesp on H O 2 U 'J-i LO SAPYGA DECEM GUTTATA Kleine knotswesp Twee van de drie actueel nog in Nederland voorkomen- de knotswespen zijn ook in Zeeland gevonden. De bonte GO knotswesp is landelijk gezien vrij zeldzaam en afgeno men. In het westen van het land is ze uitgesproken zeld zaam en na 1980 zijn er slechts een handvol waarne mingen. De enige vindplaats in Zeeland sluit goed aan bij van wat van deze soort bekend is, namelijk tuinen in de stedelijke omgeving, met nestblokken voor solitaire bijen. In Terneuzen werden bij zo'n insectenwand 4 jaar achtereen bijenholletjes inspecterende vrouwtjes van deze knotswesp waargenomen. Voortplanting lijkt hier- door op deze plaats wel zeker. Gezien de vliegperiode l-M op deze plek komt Osmia rufa nog wel het meeste als gastheersoort in aanmerking. In 2006 werd zelfs op 10 T oktober nog een vrouwtje aangetroffen. i Deze soort is beperkt tot de zuidelijke helft van Neder- 4 land, is vrij zeldzaam maar sterk toegenomen. In 2001 werd een kleine knotswesp in een malaiseval in een volkstuin in Dreischor gevangen. De kleine knotswesp parasiteert bij de tronkenbij. Dat is opmerkelijk, omdat de tronkenbij op Schouwen Duivenland nog nooit is waargenomen. Het lijkt aannemelijk dat het hier dus gaat om een zwervend exemplaar. Gezien de recente landelijke toename van de kleine knotswesp en de al gemene verspreiding van haar gastsoort in de zuidelijke helft van Zeeland, zijn er in de toekomst meer Zeeuwse vondsten te verwachten. 146 Fauna Zeetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 152