METHOCEIA 1CH1\JEUM01\I1ÜES Gladde mierwesp tr. *3 W bn tr. m tr. T1PH1A FEMORATA Gewone keverdoder T1PEI1A M1NUTA Kleine keverdoder In weerwil van zijn naam wordt deze soort ingedeeld bij de keverdoders. De soort wordt zo genoemd gezien zijn grote gelijkenis met een mier. De gladde mierwesp is in Nederland minder algemeen maar stabiel. Net zoals zoveel andere aculeaten komt ze in Nederland zowel op het pleistocene zand als in de duinstrook voor. Deze mierwesp parasiteert op larven van zandloopkevers. Hoewel zandloopkevers in veel duin- en zandgebie den in Zeeland aanwezig zijn, is de gladde mierwesp hier slechts van een enkele oudere waarneming bij Haamstede bekend. In Nederland is de gewone keverdoder soort vrij alge meen, maar afgenomen. Ze is behalve in de kleigebieden, overal aangetroffen. Het Zeeuwse verspreidingsbeeld sluit goed bij het landelijke aan. De gewone keverdoder is in Zeeland van 7 uurhokken, 9 vindplaatsen en 12 exemplaren bekend. De soort is op het dekzand en in de duinen aangetroffen. Ze werd ook vastgesteld op het zandige bed van het spoortalud bij Sluiskil. De soort parasiteert op verschillende bladsprietkevers, in Nederland is vooral de rozenkever bekend (Peeters et al, 2004). De kleine keverdoder is in Nederland minder algemeen, maar stabiel. Deze keverdoder komt vooral in het oos telijk deel van het land voor. Van de kustduinen zijn er slechts een handvol waarnemingen. Opmerkelijk is dan ook dat deze soort zowel in Burg als in Haamstede in aantal (totaal 10 ex) in een malaiseval werd gevangen. De soort parasiteert mogelijk bij de Zwartgele bloemen- kever Cteniopus flavus (Peeters et al 2004), die ook in btarO--v..1 de Duinen voorkomt. Dat de kleine keverdoder alleen in malaisevallen is gevangen duidt op onderbemonste ring. Bijen en wespen in Zeeland 147

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 153