O LO H-l AMM0PH1FA CAMPFSTR1S Bastaardrupsendoder AMMOPH1LA SABULOSA Grote rupsendoder PODALON1A AFF1N1S Gewone aardrupsendoder fl Jj De Bastaardsrupsendoder werd vroeger Kleine rupsen- doder genoemd. Zoals de naam zegt vangt de soort bastaardrupsen voor de opgroei van de larve, in dit geval de larven van bladwespen van het geslacht Tenthredo. De Bastaardrupsendoder komt verspreid in Nederland voor op zandig schraal begroeid terrein. Op het stuifzand in het binnenland is de soort duidelijk achteruitgegaan, in de duinen is dat minder het geval. Na 1980 werd de Bastaardrupsendoder in 4 kilometer- hokken in Zeeland vastgesteld. Twee daarvan lagen in het kleigebied. De Grote rupsendoder is door haar grootte van bijna 2,5 cm en bijzondere lichaamsvorm een opvallende wesp, die haar nest bij voorkeur in open zandgrond maakt. In Zeeland is de soort dan ook vooral in het duingebied te vinden, waar ze algemeen voorkomt. Ook in tuinen aan de binnenduinrand is de Grote rupsendoder dikwijls aanwezig wanneer de bodem daar open is, zoals kaal gemaakte grond in de moestuin. Verder is de soort aan getroffen in de grensstreek van Oost Zeeuws Vlaande ren. Hier en daar werd Ammophila sabulosa ook buiten de echte zandgronden aangetroffen, zoals in een tuin in Zaamslag en bij de Eendenkooi op Sint Philipsland. Het is niet duidelijk of het hierbij om kleine populaties gaat of dat het zwervers betreft. In Nederland is dit, zoals de naam al aangeeft, de al gemeenste aardrupsendoder. De soort geldt echter als minder algemeen en is inmiddels verder afgenomen. Ook in zeeland is het blijkbaar hard gegaan. In Zeeland waren er 4 vondsten van voor 1980. Na deze periode is de soort helemaal nooit meer gevonden, zodat gevreesd moet worden dat de soort hier is uitgestorven. 148 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 154