r- C m tri fr t— C tr lt P0DAL0N1A H1RSUTA Ruige aardrupsendoder PODALON1A LUFFl Duinaardrupsendoder tr. SPFIEX RUFOCINCTUS Net als de andere aardrupsendoders is de ruige aardrup sendoder extreem sterk achteruit gegaan. Was de soort vroeger zowel in het binnenland als in de kustduinen vrij gewoon, tegenwoordig wordt de soort alleen op de Wadden en in de Hollandse duinen nog regelmatig gemeld. Des te verrassender was een populatie op een duinhelling in Oranjezon, waar meer dan 10 exemplaren rondvlogen. Ook al was de soort daar al wel van vroeger bekend. Een waarneming in een berm bij Clinge is de enige recente Nederlandse vondst buiten het kustge bied. De duinaardrupsendoder is waarschijnlijk de zeldzaam ste van de drie Nederlandse soorten van dit fraaie ge slacht. Ze is sterk afgenomen. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar ook voor Zeeland. Er zijn vier oudere waarnemingen, allen uit de duinstrook. Maar ook deze soort is ondanks veel intensiever inventarisatiewerk, na 1980 niet meer in Zeeland gevonden. Waarschijnlijk is ook deze soort hier uitgestorven. 'n NIEUW VOOR NEDERLAND grotere kaken en is forser ge bouwd. Dat mag ook wel want deze wesp jaagt op Sabelsprink hanen, die veel groter zijn dan het dier zelf. Deze wespen, die enkele jaren geleden nog maar noor delijk tot Midden-Frankrijkte vinden waren, zijn naar het noorden uitgebreid tot Zeeland in het kielzog van Sabelsprinkhanen. De sikkelsprinkhaan (een soort sabel sprinkhaan) is enkele jaren geleden, vanuit het zuiden, doorgedrongen tot in Zeeland. Opvallend dat op de plaats waar de eerste populatie van de sikkelsprink haan aanwezig was, nu ook de graafwesp aanwezig is. De snelheid waarmee Sphex funerarius zijn prooi volgt is ongelofelijk. De sikkelsprinkhaan is voor het eerst in 2005 waargenomen in Zeeuws Vlaanderen. Twee jaar later is de predator al ter plaatste met vermoedelijk genoeg exemplaren om een populatie te vestigen. Deze twee en halve centimeter grote graafwesp is een maal aangetroffen in Zeeland en nog nooit eerder in de rest van Nederland. Het is de grootste Nederlandse graafwesp en ze ziet er spectaculair uit. Een zwart met helderrood gekleurd achterlijf en een ruig behaard borststuk sieren dit beest. Sphex funerarius lijkt sterk op soorten van het geslacht Podalonia, maar heeft Bijen en wespen in Zeeland 149

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 155