O ALYSSOTM PERTHEES1 AEYSSON SF1NOSUS ARGOGORYTES MYSTACEGS Van deze soort zijn er vanuit Nederland slechts 2 twijfelachtige meldingen, waaronder een van uit Burgh op Schouwen. De soort is in Nederland inmiddels verdwenen. Uh Qua gedrag en milieu is deze graafwesp vergelijkbaar met spinnendoders. Waar de soort voorkomt is ze vaak talrijk. Met name kale stuifplekken in de duinen zijn in trek. Daar vertoeft deze soort in gezelschap van bv. groefbijendoders en diverse spinnendoders. Spinosus ontbreekt in Noord Nederland en is pas de laatste jaren voor het eerst in Zeeland gevonden. Wel komt ze van ouds voor in de vastelandsduinen. De buit van deze soort bestaat uit kleine cicaden waar onder de bekende spuugbeestjes. Wat bij onze vangsten opviel, was dat er steeds een duidelijk verschil in groot te van de dieren was te constateren. Het liep van slechts enkele millimeters tot ongeveer 8 millimeter voor de vrouwtjes. Het verschil in grootte tussen de mannetjes en de vrouwtjes is bij deze soort opvallend. Van bloem- bezoek is niets gebleken. Toch wordt dat bij deze soort wel waargenomen. Van nestparasieten is niets bekend. Van voor de onderzoeksperiode waren slechts twee oude vindplaatsen bekend. Nu staan er negen vind plaatsen op het kaartoverzicht. Allen bevinden ze zich aan de Oostkant van Zeeland, met een sterk accent op de grensstreek in Zeeuws-Vlaanderen. Dit is geheel in de lijn van de Nederlandse verspreiding, waar slechts één waarneming van de kust bekend is. Argogorytes is een schuimcicadendoder. De larven daarvan zitten in het als koekoeksspoeg bekende schuim. De wespen zijn fraai en lijken sprekend op plooivleugelwespen, waarmee ze ook in grootte over eenkomen. Bosranden zijn belangrijk voor deze soort. De prooidieren, de nymphen van Phylaenus spumarius, komen er rijkelijk voor. De broedparasiet Nysson spino sus, ook bekend als broedparasiet van andere Gorytes- soorten, is in Zeeland redelijk algemeen. 150 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 156