1 lPTP CRABRO SCIJTELLATUS J Bleke zeef wesp J CROSSOCERUS ANNUE1PES CROSSOCERUS ASS1M1L1S H Het Zeeuwse verspreidingskaartje van Crabro scutella- tus lijkt op dat var Crabro cribrarius, maar deze soort is wel doorgedrongen tot in de duinstreek. Naast twee uur- hokken in het Braakmangebied (in feite een excentrisch gelegen stuk duindistrict) is de soort ook waargenomen in het Zwin, maar evengoed zijn uit de duinen benoor den de Westerschelde geen recente waarnemingen uit de duinen voorhanden. Wel werd de soort vastgesteld op de Plaat van de Vliet, in het Krammer-Volkerak en dat is een terrein waarvan de bodem en de vegetatie een uitgesproken duinachtig karakter hebben. Overi gens zijn er van voor 1980 ook meerdere waarnemingen van de Walcherse duinkust en een uurhok uit de Kop van Schouwen bekend. Is deze soort misschien op zijn H A 4 A retour? De landelijke verspreidingsgegevens geven geen voedsel aan deze veronderstelling, maar internationaal geldt de soort als niet algemeen. Crossocerus annulipes is na 1998 in Zeeland waargeno men in 20 uurhokken, die tamelijk egaal verspreid liggen over de provincie. Klein en onopvallend als Crossocerus- soorten nu eenmaal zijn kan dit beschouwd worden als een redelijk hoog aantal. Het is een holarctische soort, die in Noord-Europa wijdverbreid maar nooit talrijk wordt waargenomen. Van de 20 uurhokken waarvan Crossocerus annulipes werd geregistreerd, ging het in 5 uurhokken om vangsten met een malaiseval. Het is dus -gezien de zeer beperkte inzet van malaisevallen- zeer waarschijnlijk dat de soort met schepnetinventarisaties dikwijls gemist wordt. m Crossocerus assimilus heeft een verspreidingsgebied dat zich uitstrekt van Centraal Europa, met Turkije en de Kaukasus tot aan Mongolië en Japan. De soort is binnen dit grote verspreidingsgebied echter nogal zeldzaam. Dat geldt ook voor Nederland waarvan alles bij elkaar genomen de soort bekend was uit 11 uurhokken. Na 1980 is Crossocerus assimilis in Nederland aangetrof fen in 24 uurhokken, waarvan 10 in Zuid-Limburg. In Zeeland was de soort tot voor kort nooit gevonden. Na 1998 is deze zeldzame graafwesp in Zeeland aangetrof fen in 10 uurhokken, waarvan 8 in Zeeuws-Vlaanderen. De meeste waarnemingen zijn afkomstig uit de Zwin streek, maar ook de Braakman en omgeving herbergen een populatie van Crossocerus assimilis. Deze graaf wesp nestelt waarschijnlijk in holle vliertakken. 154 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 160