CROSSOCERUS B1NOTATUS CROSSOCERUS CAP1TOSUS CROSSOCERUS CETRATUS ■f - J O CROSSOCERUS CINXIUS Vrijwel alle vondsten van deze fraai getekende crosso cerus zijn gedaan in augustus. Twee uurhokken waarin de soort werd aangetroffen zijn gelegen in duingebieden met struweelbegroeiing; de overige vindplaatsen kunnen allemaal gevat worden binnen de omschrijving "tuin en park". Tijdens het recente onderzoek is Crossocerus bi- notatus in Zeeland aangetroffen in 10 uurhokken; eer dere waarnemingen waren niet bekend. Ten opzichte van de 40 uurhokken waarin de soort na 1980 is aan getroffen lijkt de soort in Zeeland momenteel ta melijk goed ver tegenwoordigd te zijn. Franse onderzoekers vermoeden dat deze weinig algemene soort zich uitbreidt (Bitsch en Leclecq; 1993). Crossocerus capitosus lijkt dramatisch achteruit te gaan als men afgaat op de landelijke statistieken en op het kaartbeeld. Tegenover de 53 uurhokken waarin de soort geregistreerd werd in de periode van 1950-1980 staan slechts 30 uurhokken waarin de soort werd waargenomen na 1980. In Zuid-Limburg -ook voor deze soort een nati onaal bolwerk- nam het aantal uurhokken af van 26 voor de periode 1950-1980 tegenover 8 voor het tijdvak na 1980. Het is echter aannemelijk dat de schijnbare achteruitgang alleen maar veroorzaakt wordt door veran derde onderzoeksmethoden. Crossocerus capitosus is een verborgen leven de soort van bos randen en park landschappen. Veel oude vond sten betreffen exemplaren die zijn uitgeweekt uit holle planten stengels. Deze belangrijke inventarisatiemethode is echter onder onderzoekers in onbruik geraakt en ongetwijfeld is dat één van de redenen dat Crossocerus capitosus minder wordt waargenomen. De 4 recente Zeeuwse vondsten zijn afkomstig uit terreinen met veel beschutting. Tot nu toe werd Crossocerus cetratus nooit in West- Nederland gevonden. Wel is er een waarneming uit West- Brabantdie vlakbij de provinciegrens gesitueerd is. Tijdens de recente inventarisaties werd Crossocerus cetratus gevonden in zes Zeeuwse uurhokken, die opvallend even redig verspreid zijn over de verschillende bodemtypen. Twee vondsten uit de duinstreek, twee uit de kleipolders en één uit de pleistocene grensstreek van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De voorzichtige conclusie dat de soort geen uitgesproken voorkeur heeft vooreen bepaald bodemtype lijkt gerechtvaardigd. Crossocerus cetratus is een soort die zich in Nederland de laatste decennia lijkt uit te breiden. s\ s. Crossocerus cinxius wordt beschouwd als een karakte ristieke soort voor bosranden en kapvlakten waar veel bramen of frambozen voorkomen. De aanwezigheid van de soort in een gebied wordt meestal pas door het uitkweken van nesten in holle plantenstengels gecon stateerd. Na 1980 is het voorkomen van Crossocerus cinxius in Nederland slechts in 9 uurhokken vastgesteld en deze, maar ook oudere, vindplaatsen liggen zonder uitzondering in de oostelijke helft van het land. In 2000 werd een exem plaar van deze soort gevangen in de inlaag Keihoogte op Noord-Beve land. Het betreft een duinachtig terrein met veel bramen en enkele kleine bosjes, dus aan de belangrijk ste biotoopeisen die in de literatuur genoemd worden voldoet ook deze vindplaats. Bijen en wespen in Zeeland 155

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 161