p F Ph ÜH CROSSOCERUS CONGENER CROSSOCERUS D1M1D1ATUS CROSSOCERUS D1ST1NGUENDUS CROSSOCERUS ELONGATULUS 0^ Een zeldzame, verborgen levende soort, waarvan het verspreidingsgebied reikt van Noord- en Centraal Europa tot in Japan. Binnen dat uitgestrekte leefgebied is deze graafwesp echter nooit talrijk. Het lijkt er wel op dat Crossocerus congener zich in Nederland de laat ste decennia uitbreidt, maar in Zeeland was de soort tot op heden nooit aangetroffen. Tijdens de recente inventarisaties is de soort gevonden in de Zwinstreek, in de Kop van Schouwen en in de Eendenkooi van Anna Crossocerus dimidiatus is recent in zes Zeeuwse uurhokken aangetroffen en dat sluit goed aan op diverse meldingen uit het verleden. Kennelijk komt deze niet algemene soort al heel lang in Zeeland voor. Maar omdat het een soort met een noordelijk georiënteerd verspreidingsgebied is, is de verwachting gerechtvaar digd dat crossocerus congener in aantal zal afnemen door het warmer wordende klimaat. Het met bijna de helft gereduceerde uurhokken (in 1980-2000: 25) Jacobapolder. Daaruit kan worden afgeleid dat Crosso cerus congener geen specifieke binding aan zand- dan wel kleigrond heeft. waarin deze soort na 1980 in Nederland is gevonden lijkt deze veronderstelling te bevestigen. De meeste vondsten van deze in Nederland zeldzame soort zijn afkomstig van een malaiseval in Zaamslag. Alles bij elkaar zijn hier 16 exemplaren gevangen. Maar Crossocerus distingundus wordt ook van diverse andere vindplaatsen gemeld, het meest nog uit Zeeuws- Vlaanderen. Vondsten uit de rest van Nederland hebben vrijwel zonder uitzondering betrekking op het oosten van het land. Volgens de literatuur kan deze soort soms doordringen tot in tuinen in het stedelijk milieu en de vondsten uit de bebouwde kom van Burgh, Aardenburg, Retranchement, Zaamslag en Stavenisse sluiten hier goed bij aan. De vondst van deze soort in de duinen van Oranjezon vormt de uitzondering die de regel dat Crossocerus elongatulus een typische bewoner is van tuinen en par ken, bevestigt. Het huidige voorkomen van de soort in 29 Zeeuwse uurhokken vormt geen verrassing wanneer we het voorkomen vergelijken met de negen uurhokken waarin de soort voor 1980 gevonden werd. Gegeven de intensiteit van het recente onderzoek zal er in reële zin geen sprake zijn van een toena me. Landelijk is de trend in ieder geval negatief: de soort nam, na 1980 af van 111 naar 48 uurhok ken. Crossocerus elongatulus wordt opgesplitst in verschillende onder soorten, maar het is onduidelijk welke van die onder soorten in Zeeland voorkomt. 156 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 162