CROSSOCERES PAEM1PES CROSSOCERES PODAGR1CEIS CROSSOCERES PELEEEES CROSSOCERES QEADR1MACEEATES f-L- Deze soort is landelijk afgenomen, hoewel het in de oostelijke provincies nog steeds geen zeldzaamheid is. In de duinen is C. palmipes vrijwel verdwenen. Ook het Waddengebied zijn geen recente waarnemingen bekend. Uit Zeeland is alleen een oude vondst bekend, uit de omgeving van Zoutelande. Crossocerus podagricus behoort tot de minder algeme ne soorten van het geslacht en dat geldt zowel in Neder land als in de omringende landen. Klein (1996) noemt de soort alleen in Zuid-Limburg algemeen en Blosch geeft voor Duitsland de typering: wijdverbreid maar vrij zeldzaam. Uit Zeeland was de soort tot voor kort alleen bekend van een oude waarneming van Walcheren. Tijdens het recente onderzoek is de soort aangetroffen op 43 vindplaatsen, verspreid over 23 uurhokken. Crossocerus pullulus is in Nederland, maar ook in de rest van Europa een zeer zeldzame soort. In Nederland zijn naast drie oude vondsten uit het Waddengebied en één van Hoek van Holland slechts een vangst uit Noord- Friesland en een twijfelachtige vondst uit Zuid-Limburg bekend. Na 1980 is de soort alleen een aantal keren aangetroffen in Flevoland. De jongste Zeeuwse vondst is die van een mannetje op 12 juli 2000 op het voor malig werkeiland Neeltje Jans (RB). Daarnaast was er een vangst in 1997 in een malaiseval in Burgh. De soort staat bekend als strikt aan de kust gebonden. Internati- In het landelijke gegevensbestand is Crossocerus qua- drimaculatus één van de meest verbreide soorten van het genus, maar dat kan ook te maken hebben met het feit dat deze soort door de gele vlekkentekening op het achterlijf makkelijker te determineren is dan de meeste verwanten uit het geslacht Crossocerus. In Zeeland is deze soort in het verleden gevonden in de duinen van Walcheren en Schouwen en de landelijke verspreidings kaartjes lijken voor west-nederland een tamelijk sterke onaal is de soort beperkt tot de zuidelijke kust- regionen van de Noord- en Oost zee in Neder land, Duitsland, Denemarken en Polen. Lomholdt (1976; cit. Blosch) meldt dat Crossocerus pullulus nes telt aan de voet van pollen Helm (Ammophila arenaria) en Zandhaver (Elymus arenarius). De soort is overal zeldzaam en het is onbekend waarom Crossocerus pullulus zo strikt aan de kust gebonden is. binding aan de duinen aan te tonen. De re cente inventa risaties, waarbij Crossocerus quadrimaculatus in 20 uurhokken werd aangetroffen, onderstrepen een zekere voorkeur voor zandgrond, maar ze tonen tevens aan dat de soort ook met kleigrond genoegen neemt. 160 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 166