CROSSOCERUS STYR1US CROSSOCERUS TARSATUS CROSSOCERUS VAGABUNDUS CROSSOCERUS VARUS Crossocerus styrius komt voor in Noord-, Centraal- en Zuid- Europa, van Scandinavië tot aan de Pyreneeën en Noord-ltalië. Ook de Britse eilanden, Nederland, België en Frankrijk, tot Polen en Roemenië behoren tot het verspreidingsgebied van deze overal zeldzame soort. In Nederland is Crossocerus styrius na 1980 slechts waar genomen in 4 uurhokken. Dat betekent een vrij sterke achteruitgang ten opzichte van de 16 uurhokken waarin de soort tussen 1950 en 1980 in Nederland werd aan getroffen. Crossocerus styrius is in Zeeland uitsluitend bekend van een vondst in 2002 in de duinen in de Kop van Schouwen (ThP). Crossocerus tarsatus is in Europa een zuidelijke soort die op de meeste plaatsen vrij zeldzaam voorkomt. De 54 uurhokken waarin Crossocerus tarsatus na 1980 in Nederland is aangetroffen bewijzen dat de soort in Nederland verre van zeldzaam is. Deze soort is in Nederland gevangen in alle provincies en in de versprei- dingskaart valt vooralsnog geen patroon te ontdekken. In Zeeland is Crossocerus tarsatus recent aangetroffen in 6 uurhokken, waarvan er 5 in of aan de rand van de duinen liggen. Het zesde uurhok betreft de Clinge- polder, in het pleistocene deel van Zeeuws-Vlaanderen. Deze vondsten lijken te wijzen op een voorkeur voor zandige bodems. Crossocerus vagabundus is alleen bekend van een oude vondst van de Kop van Schouwen. Er zijn ook enkele oudere waarnemingen uit andere delen van het duin gebied. Na 1980 is de soort beperkt tot de oostelijke provincies. In veel boeken wordt deze algemene, maar door zijn kleine formaat (4,5-6,5 mm) vaak over het hoofd ge ziene graafwesp, vermeld onder de oude naam Crosso cerus pusillus. Bij het recente onderzoek is deze soort aangetroffen in alle Zeeuwse regio's, maar de aanwezige gegevens lijken te duiden op een voorkeur voor de wat lichtere gronden. Crossocerus varus is in heel Europa en ver daarbuiten een algemene soort, maar de soort wordt bij inventarisaties nogal eens gemist door het kleine formaat en het ook anderszins onopvallende uiterlijk. Bijen en wespen in Zeeland 161

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 167