:5S:V. ECTEMNIUS CEPHALOTUS ECTEMNIUS CONTINUUS ECTEMNIUS DIVES ECTEMNIUS LAP1DAR1US Deze grote Blokhoofdwesp is alle delen van Zeeland algemeen verspreid aangetroffen. Ze heeft nog een ruimere biotoopkeuze dan Ectemnius cavifrons en is op E. continuus na de meest algemene en verspreide soort. Dit beeld komt goed overeen met dat van de rest van Nederland, waarbinnen deze soort recentelijk toe neemt en het zwaartepunt van haar verspreiding in het zuidelijk deel heeft. De vroeg ste en laatste vliegdata in Zeeland zijn 16-6 en 11-10. Deze soort is in alle delen van Zeeland aangetroffen, met uitzondering van het Oostelijk deel van Schouwen Duiveland en Midden Tholen. Het gaat hier waarschijn lijk om een waarnemingseffect. Het is de algemeenste en meest verspreide soort Ectemnius in Zeeland. Ze werd in bijna alle biotopen aangetroffen, van de bui tendijkse schorren, langs kreken en bloemdijken, duinen en bossen tot in het stedelijke gebied. Ook voor deze graafwesp past het gevonden verspreidingspatroon heel goed in het landelijke beeld. De vroegste en laatste vliegdata in Zeeland zijn 21-4 en 15-9. Met uitzondering van Schouwen Duiveland en Sint Philipsland is deze wesp overal in Zeeland waargeno men. Het zwaartepunt van de verspreiding ligt in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelanden. Een opmerkelijk late waarneming werd gedaan in Goes, op 17-10-'02, een vrouwtje, zonnend op een dode boomstam. Het redelijk algemene voorkomen binnen Zeeland is verras send omdat ervoorheen van West Nederland slechts één oudere waarneming bekend was. Met het voorkomen in 23 Zeeuwse uurhokken kan met recht gesteld worden dat Zeeland een bolwerk voor deze soort is. Het past wel in het beeld dat de soort in Nederland toeneemt (Klein,1996). De Zeeuwse dieren vlogen vanaf 15-5 t/m 17-10. Ectemnius lapidarius heeft in Zeeland vooral binnen Zeeuws-Vlaanderen haar bolwerk. Ze is slechts 6 keer noordelijk van de Westerschelde aangetroffen. Het ge geven dat bijna alle Blokhoofdwespen in (Oost) Zeeuws- Vlaanderen algemener zijn dan elders in de Provincie, kan ook verklaard worden uit de voorkeur voor warme bosranden die al deze soorten hebben. Bos komt in Oost Zeeuws-Vlaanderen beduidend meer voor dan el ders in de Provincie. Binnen Nederland werd deze soort recentelijk vooral in het Oostelijk en centrale deel waar genomen. Van West Nederland waren voorheen alleen oude waarnemingen. Het gegeven dat zoveel soorten binnen een ge slacht (Ectem nius) sinds begin van het Project Insect veel talrijker in West Nederland zijn vastgesteld dan voorheen, ligt uiteraard ook aan de sterk opgeschroefde waarnemings intensiteit. Uiterste vliegdata in Zeeland 2-5 en 5-9. Bijen en wespen in Zeefancf 165

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 171