(v 2 bo O -tj ECTEMN1US L1TURATUS ECTEMN1US RUB1COLA ECTEMN1US SEXCllNCTUS ENTOMOGNATEIUS BREV1S Wimperwesp Deze soort is binnen Zeeland alleen in Zeeuws-Vlaan- deren aangetroffen, zowel in oost als in west. Het zwaartepunt van de Nederlandse verspreiding ligt in Zuid Limburg. We hebben meer typisch Zuid Limburg se gewaande insecten in Zeeuws-Vlaanderen terug gevonden. Dat deze soorten binnen Zeeland het eerst in (Oost) Zeeuws-Vlaanderen worden teruggevonden ligt in de lijn der verwachting. De abiotische situatie van Zuid Limburg lijkt immers meer op die van Oost Zeeuws-Vlaanderen dan op de rest van Zeeland of West Nederland. Maar het komt ook door de zuidelij ke ligging en het optreden van stuwing door de zeearmen. Een andere moge lijke verklaring is dat de rivieren met hun afwijkende bodemkundige en klimatologische omstandigheden de corridors vormen waarlangs deze zuidelijke soort noordwaarts en west waarts migreert. De enige Zeeuwse waarnemingen, van deze ook in de rest van Nederland zeldzame soort, zijn gedaan in Braakman noord en de Kievittepolder bij Cadzand. Het zijn meteen ook de eerste waarnemingen voor West Nederland. Dat het in de Braakman waarschijnlijk gaat om een perma nente populatie in plaats van zwervende dieren blijkt uit het gegeven dat er zowel in 1997 als in 2001 de soort hier is vastgesteld. In beide gevallen gaat het slechts om een enkel exemplaar. Dat lijkt er weer op te wijzen dat het slechts een kleine populatie is. Het landelijke ver spreidingsbeeld van deze soort lijkt op dat van de voorgaande. Als enige in dit geslacht nestelt deze soort niet in dood hout maar in stengels van vooral braam en riet. Deze plantensoorten zijn in Braakman Noord en de Kievittepolder ruimschoots aan wezig. Beide dieren uit de Braakman werden op bloei ende Berenklauw gevangen. Deze grote Blokhoofdwesp werd verspreid door heel de Provincie waargenomen, met uitzondering van West Zeeuws-Vlaanderen, Duiveland en Tholen. Toch is het in Zeeland bepaald geen algemene wesp. Het gevonden verspreidingspatroon past goed in het landelijke beeld. Opvallend is dat het grootste deel van de vondsten werd gedaan in urbaan gebied. In een tuin in Terneuzen is waargenomen dat een vrouwtje frequent en gedurende lange tijd een insectenwand afzocht. De wimperwesp is een kleine zwartgele wesp, die leeft in bosranden en in stedelijk gebied. De soort komt voornamelijk verspreid over het zuid oosten van het land voor, is landelijk vrij zeldzaam en afgenomen. In Zeeland zijn er slechts twee oudere waarne mingen vanuit het dekzandge- bied van Oost Zeeuws-Vlaan deren. 166 Fauna Zcefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 172