M1CR0PHUS CONCOLOR N1TEEA BOREAE1S NYSSON DIMIDIATUS NYSSON MACULOSUS Een kleine roodzwart gekleurde wesp die in Nederland verspreid voorkomt, maar niet algemeen en nog verder is afgenomen. Vanuit Zeeland is er slechts één oudere vondst gemeld, uit Saeftighe. Deze warmteminnende soort jaagt op jonge wolfspinnen. Wespen uit het geslacht Nitela jagen op stofluizen. Uit Nederland zijn van dit geslacht drie soorten bekend. Hier van komt alleen borealis verspreid in Nederland voor. Er wordt genesteld in dood hout in oude vraatgangen of stengels. De soort is uit Noord Nederland weinig gevan gen, maar komt voor de rest tamelijk verspreid over het land voor. Twee van de drie vondsten zijn afkomstig van malaisevallen. Dat kan erop wijzen dat de soort met ge wone vangtechnieken onderbemonsterd wordt, hetgeen niet onlogisch lijkt gezien het kleine formaat Het Nyssongeslacht opereert als parasiet bij zeer uiteen lopende graafwespen. Nysson dimidiatus maakt hierop een uitzondering. Hier gaat het vooral om Harpactus tumidus waar Nysson ook op lijkt. Harpactus tumidus is in Zeeland bekend van verschillende vindplaatsen. Nysson dimidiatus moet daarom wel voorlopig daarmee in verband worden gebracht. De soort werd gevangen tijdens stroopvluchten laag over zandgrond. Een derge lijke plaats komt voor wat betreft het voorkomen over een met de literatuuropgave. Het betreft tot dusver de enige vangst in Zeeland. In Nederland wordt de soort op zandig terrein gevangen. De vangplaats in Zeeland ligt op vergelijkbaar terrein in een zuidelijke uitloper van de Braakmangeul in Midden Zeeuws-Vlaanderen. Nysson dimidiatus is de laatste jaren op alle internati onale vindplaatsen zeer zeldzaam geworden. Een soort om in de gaten te houden. Een vrij zeldzame maar stabiele koekoeksgraafwesp, die in West Nederland erg zeldzaam is. Voor 1980 was er een waarneming uit de duinstrook bij Zoutelande. In 1996 dook deze soort weer op in een malaiseval die in Braakman Noord stond opgesteld. Deze koekoek parasiteert onder andere op de graafwespen Harpactus tumidus en H. lununatus. Beide soorten zijn ook in Zeeuws-Vlaan- deren gevonden. De malaiseval stond bij een zandige oever- zwaluwwand, temidden van een vochtige weide en oevervegetatie. Bijen en wespen in ZceCancf 1

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 179