mmm PASSALOECUS GRACILIS PASSALOECEIS 1NS1GN1S PASSALOECUS SINGULARIS P. insignis is een vrij algemene soort die verspreid in Nederland is aangetroffen, wellicht vooral op zandgron den. In Zeeland werd de soort slechts op vier locaties vastgesteld, allen in het kustgebied. Ook hier geldt weer dat het voornamelijk gaat om malaisevalvangsten. In het verleden is P. insignis ook gemeld van de zandgrond ten zuiden van Hulst. Evenals P. gracilis nestelt P. insig- P. singularis is in Nederland een algemene soort die op veel plaatsen voorkomt. In Zeeland werd de soort recent in 12 kilometerhokken vastgesteld, zowel aan de kust als meer in het polderland. Het ontbreken op Tholen en Walcheren moet waarschijnlijk als toeval beschouwd worden. De soort nestelt meestal in met merg gevulde stengels of oude rietgallen, maar ook in verlaten insec tengangen in verrot hout. De prooi bestaat uit onge vleugelde bladluizen. P. gracilis is een algemene soort die verspreid in Neder land is vastgesteld, al lijkt dit wespje in West-Nederland beduidend minder algemeen. In Zeeland werd de soort in de meeste gevallen met malaisevallen verzameld, wat voor zo'n kleine onopvallende soort zonder meer duidt op onderbemonstering. P. gracilis predeert op boom- en bladluizen en nestelt in allerlei holle stengels of vraat gangen in hout. nis in verlaten insectengangen in hout, met merg gevulde stengels en in rieten daken. Als prooidieren fungeren boom- en bladluizen. Bijen en wespen in Zeeland 177

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 183