5 r m 2 Oh ÜH PEMPHREDON BAET1CA PEMPHREDON INORNATA w> PEMPHREDON LETH1EER PEMPHREDON EOGENS cX Een middelgrote, geheel zwarte wesp, die in Nederland erg zeldzaam is. Het is een warmteminnende soort van bosranden en eiken en dennenbossen. De enige Zeeuw se vangst van na 1980 van Braakman zuid past goed in dit beeld. Pemphredon inornata is de meest algemene graafwesp van het geslacht Pemphredon in Zeeland. Er zijn twee maal zoveel waarnemingen bekend als de eveneens veel voorkomende Pemphredon lugubris uit dit geslacht. In de Nederlandse situatie is dit wat minder het geval. De soort komt overal voor, mits aan voldoende broedruimte te ko men is. Daar stelt inornata niet veel eisen aan. Rietsigaar (Liparagallen) gallen en holle stengels van braam voldoen al aan de eis. Pemphredon soorten leven van bladluizen tbv voedsel en broedcel proviand, en gebruiken dood hout en stengels voor de kraamkamers. Inornata doet weinig aan uiterlijk vertoon. Deze wesp leeft daarom ook ver der in de Wetenschap als "inornata" (onopgesmukt). Het verschijnsel bij vele soorten graafwespen, namelijk dat de mannetjes eerder uitvliegen dan de vrouwtjes, wordt vooral bij deze soort waarge nomen. De broedcellen aangelegd voor de mannetjes bevinden zich dan ook in de voorste cellen. De wespen bezoeken veel schermbloemen. Het voorkomen van de op inornata parasiterende goudwesp Omalus auratus is vastgesteld op veel van de vindplaatsen van Pemphre don inornata. Naast deze goudwesp wordt de sluipwesp Perithous divinator als broedparasiet genoemd. dan ook buiten Tot in vele uithoeken van de het noordelijk halfrond komt bespreking. De lethifer voor. De USA incluis, trouwens ook de hiervoor bladluizenbuit besproken soort. In Nederland is de soort niet bepaald wordt in de ka- zeldzaam, zo ook niet in Zeeland. Het is merkwaardig ken, gelijk vele dat de soort op Walcheren weinig waargenomen wordt. soorten in de De grote geografische spreiding leidt tot enige verschil- familie van de len, die onder andere geleid hebben tot benoeming van Pemphredonini, vervoerd. Lethifer dient als gastheer ondersoorten. Op Schouwen zou de ondersoort lethi- aan een heel scala van parasieten. Hieronder ook de bij fer lethifer (shuckard) gevonden zijn. Biologisch gezien inornata gemelde soorten. Een aanvulling hierop is tri zijn er echter geen criteria, waarop benoeming is te chrysis cyanea en nog enkele sluip-en bronswespen. rechtvaardigen De soort is pas in 1989 voor ons land ontdekt, en is sinds die tijd sterk toegenomen. Inmiddels is deze soort over Zuid en Oost Nederland verspreid. De soort is sinds 2004 ook uit Zeeland bekend. De twee vindplaatsen lig gen beide in Zeeuws-Vlaanderen. De voorkeursbiotoop bestaat uit bos randen, par ken en tuinen. De goudwesp Omalus auratus is ook bij deze soort als para siet vastgesteld. 178 Fauna Zeefantfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 184