2 uq Oh LO uq PSENULUS CONCOLOR PSENULUS LAEV1GATEIS <"Z. PSENULUS PALL1PES (=BREV1TARS1S) PSENULUS SCUENCK1 O*! P. concolor komt verspreid in Nederland voor. In Noord- Brabant lijkt de soort sterk afgenomen. Uit Zeeland was de soort niet bekend. In de onderzoeksperiode werd P. coneolor in 5 kilometerhokken vastgesteld, een duide lijke voorkeur voor een bepaald terreintype valt daar niet uit af te leiden. Vier van de 5 vondsten betreffen een malaiseval. De soort jaagt op bladvlooien en nestelt in holle of met merg gevulde stengels. P. laevigatus werd in 4 kilometerhokken vastgesteld. Dat is meteen een substantieel deel van het totaal aan tal Nederlandse uurhokken (14). Is deze soort werkelijk zo zeldzaam of wordt dit nietige zwarte wespje bij in ventarisaties over het hoofd gezien. VLT P. pallipes is de meest algemene soort uit het genus, die in Nederland wijd verspreid voorkomt al lijkt de soort op nogal wat plaatsen waar deze vroeger voorkwam, te zijn verdwenen. Waarnemerseffecten spelen bij dit soort lastig te vangen insecten echter een grote rol. De toename in Zeeland van vier naar elf uurhokken hangt voor een belangrijk deel samen met het gebruik van malaisevallen. P. pallipes vangt bladluizen als voedsel voor de larven en nestelt in stengels, hout of verlaten insectengangen in dood hout. P. schenckii komt in Nederland duidelijk minder voor dan P. pallipes. De soort is verspreid in Nederland waar genomen, maar lijkt op veel plaatsen verdwenen. Er is een oude waarneming uit Zeeland. Gedurende de loop tijd van het Project Insect 1998-2007, werd de soort in zes uurhokken vastgesteld. De prooien bestaan uit bladvlooien. P. schenckii nestelt in houtige stengels en verlaten insectengangen in hout. 180 Faima ZceCaiiiiica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 186