BIJEN EN WESPEN EN EIUN VOEDSEE Het meest in het oog springende verschil in levenswijze tussen bijen en wespen betreft het voedsel dat verza meld wordt voor het grootbrengen van het nageslacht. Bijen verzamelen stuifmeel (pollen) van planten als pro viand voor de larven. Dat wordt vermengd met nectar tot een kruimelige of vloeibare substantie die wordt ondergebracht in een nestcel. Honingbijen verzamelen geen pollen, maar alleen vloeibare stoffen als nectar. Er zijn bijen die een heel brede keuze aan voedselplan ten hebben; de zogenaamde polylectische soorten. Er zijn ook soorten die gespecialiseerd zijn op één enkele plant of plantengeslacht. Het kan mede afhankelijk zijn van de bouw van een bij, welke voorkeuren de soort heeft. Zo maakt de lange tong van de tuinhommel het mogelijk om de diepliggende nectar van lipbloemigen en zelfs van kamperfoelie te bemachtigen. Soorten met een korte tong moeten het juist hebben van makkelijk bereikbaar pollen. De slobkousbij vormt een geval apart. Deze soort verzamelt pollen uitsluitend op wederik (Ly- simachia species), maar deze plant levert geen nectar en daarvoor bezoekt de slobkousbij andere bloemen. Toch is de slobkousbij een voorbeeld van een strikt mo- nolectische soort, wat inhoudt dat deze soort zich voor het verzamelen van pollen beperkt tot één enkele plan tensoort of geslacht. Andere bekende voorbeelden zijn onder meer de schorzijdebij die op zeeaster foerageert, de ogentroostbij, die met name op rode ogentroost vliegt en de heggenrankbij die alleen op heggenrank pollen verzamelt. De onderstaande tabel geeft een overzicht van op een bepaalde plant of plantenfamilie die in Zeeland zijn aangetroffen. Overzicht van oligolectische bijen in Zeeland Schermbloemen, Fluitenkruid Fluitenkruidbij Klimop Klimopbij Composieten Paardenbloembij, Womkruidbij, Duinzijdebij, Schorzijdebij, Pluimvoetbij, Tronkenbij, Kleine roetbij, Kortspriet- groefbij (Lasioglossum brevicorne), Kauwende metselbij (osmia leiana) en Zwartbronzen metselbij (0 niveata). Klokjes Kleine klokjesbij, Grote klokjesbij Heggerank Heqqerankbij Knautla Knautiabij Struikheide Heidezandbij, Heidezijdebij Vlinderbloemen Donkere klaverzandbij (Anderen labialis), Geelstaartklaverzandbij (A. wilkella), Donkere zijdebij, Gewone langhoornbij, Lathyrusbij Witte klaver Klaverdikpoot Ui, Look, Prei Lookmaskerbij Kattenstraat Kattenstaartbij Wederik Slobkousbij Boterbloem Ranonkelbij Wilde reseda, Wouw Resedabij Wilgen Donkere wilgenzandbij (Andrena apicata), Valse rozenzandbij (A. helvola), Lichte wil genzandbij (A. mitis) Vroege zandbij, Grijze zandbij, Roodbuikje, Grote zijdebij Boswilg Zwart-rosse zandbij Ogentroost Ogentroostbij De wormkruidbij verzamelt voornamelijk pollen van boerenwormkruid Lathyrusbij heeft een voorkeur voor roze vlinderbloemigen als de kattendoorn Bijen en wespen in Zeeland 15

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 19