Een opvallende pootverzamelaar (één van de velen) is de pluimvoetbij, die tussen de lange pootbeharing een enorme hoeveelheid voedsel kan tranporteren. Sociale bijen en wespen, Bij de honingbij, maar ook bij hommels en bij soci ale wespen is er sprake van een taakverdeling waar bij slechts een deel van de individuen zich bezighoudt met het inzamelen van voedsel. De verschillende mate waarin bepaalde soorten zich specialiseren is een ui termate boeiend, maar omvangrijk veld van onderzoek, maar we wijzen hier slechts op het feit dat er een heel scala aan nuances is tussen de hoog georganiseerde sociale structuren bij honingbijen en volstrekt solitair levende soorten. Nectar wordt overigens niet alleen verzameld om in de nestcellen onder te brengen; bijen voorzien er ook mee in hun eigen energiebehoefte. Dat laatste geldt ook voor wespen, maar als het gaat om het voedsel voor de jongen zijn wespen pure predatoren, die het op allerlei levende prooien voorzien hebben. Meer nog dan bijen zijn veel wespen gespecialiseerd op bepaalde voedsel bronnen. Er zijn spinnendoders, keverdoders, rupsendo- ders, wantsendoders en nog tal van andere specialisten. Een spinnendoder vangt meestal niet allerlei spinnen maar is gespecialiseerd op één bepaald geslacht en zo geldt dat ook voor allerlei andere wespen. Voor het oplikken van nectar bezoeken wespen veelal planten met heel ondiepe bloemen. De beste planten om naar wespen te zoeken zijn vuilboom of sporkehout, sneeuwbes en guldenroede. Op al deze soorten kan een grote variatie aan wespen worden aangetrofffen Bij en bloem Als een bloem door een bij bezocht wordt hebben beide partijen daarvan voordeel. De bij verzamelt stuifmeel en beweegt zich daarbij van bloem naar bloem. Een deel van het stuifmeel verliest de bij en zo komt de bestui ving van de ene bloem door de andere tot stand. Vaak is het zo dat als een bij in een bloem binnendringt, dat de stamper (het vrouwelijke geslachtsorgaan van de bloem) tegen de buikbeharing van de bij, waartussen het stuifmeel van andere planten is opgeborgen, aan drukt. Die stamper is vaak ook nog min of meer kleverig, waardoor het stuifmeel des te beter hecht. Ook komt het veel voor dat tussen de gewone beharing tal van pollenkorreltjes zitten waarvan er bij ieder bloembezoek wat af kunnen vallen. De bloem van de veldsalie die door een hommel of bij bezocht wordt, zet met behulp van een beweegbare meeldraad een klompje stuifmeel af tussen de rugbeharing van de bezoeker. Heel effectief en buitengewoon fraai om te zien. Een gewone wesp op de bloem van een brede wespen orchis. De kop is bedekt met witte stuifmeelklompjes Wesp en bloem De relatie tussen wespen en bloemen heeft in feite niet met voedsel, maar met voortplanting te maken. De bestuiving die door tussenkomst van wespen tot stand komt berust op heel bijzondere en ingewikkelde interac ties. Dat is met name het geval bij bepaalde geslachten van de orchideeën, overigens één van de soortenrijkste plantenfamilies op aarde. Orchideeën als de wespen orchis, de hommelorchis en de bijenorchis hebben een bloemtekening die wat gelijkenis vertoont met de dieren waar ze naar vernoemd zijn. Het valt op dat ze ook regelmatig bezoek krijgen van wespen. Dat zijn overigens voor verschillende orchideeënsoorten steeds weer andere soorten wespen. Het kunnen graafwespen zijn, maar ook bladwespen of plooivleugelwespen. De bezoekende wespen komen niet voor nectar of stuif meel, maar ze proberen te paren met de figuren op de bloemen. Waarschijnlijk zou dat nooit gebeuren als er alleen maar sprake was van een visuele imitatie, want die is soms -althans in mensenogen! - niet erg over tuigend. Maar de orchidee verspreidt ook een geur die tot in de perfectie overeenkomt met de geur van de vrouwelijke feromonen van de bezoekende wesp. Op het moment dat de bezoekende wesp een parings poging onderneemt worden op diverse plaatsen op het lichaam stuifmeelklompjes afgezet, en zo wordt de misleide wesp ingezet voor het stuifmeeltransport. Het is niet iets wat alleen gebeurt bij exotische orchideeëen in verre oorden. Onze urntjeswespen zorgen op deze manier voor de bestuiving van de in duinvalleien groeiende moeraswespenorchis en gewone limonade wespen nemen de bestuiving van de vrij algemene brede wespenorchis voor hun rekening. Bijen en wespen in Zcetand 17

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 21