M BIJEN EN WESPEN DOOR HET JAAR HEEN ra O E Een bijenkalender g leder seizoen heeft zo zijn eigen bijen en wespen. Som- r-J mige soorten vliegen alleen in het vroege voorjaar, an dere hebben twee generaties per jaar, weer anderen zijn typisch voor de nazomer. In dit hoofdstuk wordt het voorkomen van een aantal opvallende en talrijke soor ten doorheen een jaar beschreven. actief te worden. Deze prachtig roodzwart gekleurde soort woont graag in aangeboden houten nestblokken. Begin maart ontwaakt ook de grasbij. Deze soort is vaak erg talrijk. Ze wordt al snel gevolgd door het eveneens talrijke roodgatje. Als zo half maart de sleedoorns en de vroege wilgen volop staan te bloeien, is het daarop vaak al een drukte van jewelste. Hartje winter De winters van tegenwoordig zijn niet meer wat ze ooit waren. Het ene warmterecord na het andere sneuvelt. Zelfs in januari zijn er warme dagen waarbij de tempe ratuur de tien graden ver overstijgt. Op deze dagen zijn het niet alleen de vlinders en vleermuizen die uit hun winterslaap ontwaken. Ook bijen en wespen doen dat. Op een dergelijke, uitzonderlijke warme dag in januari zie je soms ineens een hommel of limonadewesp vliegen. Door de warmere periodes in de winter ontwaken veel soorten tegenwoordig gemiddeld eerder dan voorheen uit hun winterslaap. De Franse veldwesp heeft het re cord van de vroegste actieveling. Tijdens een ongewone warmtegolf in januari werd een vrouwtje zelfs al op 10 januari wakker. Ze werd kort daarna gevolgd door een Gewone wesp en Aardhommel (op 14-1 en 16-1). Ook de Duitse wesp is wel eens in januari wakker geworden. Dergelijke dieren zitten zich wat op te warmen, maken oriëntatievluchten en proberen op de weinige bloemen wat voedsel te vinden. Wanneer de kou terug invalt, is het weer snel afgelopen met de activiteiten. Vroege voorjaar In februari staan de sneeuwklokjes en krokussen alweer te bloeien. In deze periode zijn er nog weinig insecten actief. Zo tegen eind februari, en uiteraard afhanke lijk van het temperatuurverloop in die maand, begint de sleedoorn te ontluiken. Ze bloeit uitbundig. In de wegbermen zien we ineens de talrijke bloemetjes van klein hoefblad. Op warme dagen eind februari begin nen de koninginnen van de aardhommels te ontwaken. Ze hebben de hele winter onder de grond geslapen en daarbij veel voedsel verbruikt. Ze gaan daarom direct op de bloemetjes even bijtanken. Ook de honingbijen zijn als eerste van de partij. Zij zullen de hele zomer, tot diep in het najaar, onafgebroken actief blijven. Na de aardhommels volgen meestal binnen enkele dagen de andere hommelsoorten. Akkerhommel, weidehommel en boomhommel. De tuinhommel volgt meestal wat later. Van alle wilgen is de boswilg de vroegst bloei ende. Als eind februari de eerste bloemen goed open staan zijn de zwart rosse zandbij en de vroege zand- bij meestal snel van de partij. In de beslotenheid van warme binnentuinen begint de gehoornde metselbij Laat voorjaar Na de sleedoorn komen ook andere inheemse bomen en struiken in bloei. Achtereenvolgens vogelkers, mei doorn, rozen en op het zand bijvoorbeeld vuilboom. Ook onder de kruidachtigen barst het voorjaar in alle hevigheid los. Aspectbepalend zijn paardenbloem en fluitenkruid, maar het is de bloeitijd van wel honderden plantensoorten. Het is voor de bijenliefhebber een spec taculaire periode want iedere dag zijn er wel weer een paar nieuwe soorten te zien. Vooral de talrijke soorten zandbijen hebben nu hun vliegperiode. Van de eveneens talrijke soorten groefbijen vliegen in deze periode al leen de vrouwtjes. Op een bloeiende meidoorn zijn met gemak een tiental soorten bijen aan te treffen. Hoewel de bloemetjes van vuilboom maar klein zijn, zijn ze voor bijen van groot belang. Ze bevatten veel nectar, terwijl er verder op de voedselarme zandgronden niet zo veel nectarplanten aanwezig zijn. Werd het vroege voorjaar volledig gedomineerd door de bijen, als de vuilboom bloeit, zijn meestal de eerste graaf en plooivleugelwes- pen present. Meestal is Crabro peltarius de eerste graaf- wesp die gezien wordt. Mannetjes maken hun typische paringsvluchten langs bomen en struiken. In de tuinen is eind april de vliegperiode van de gehoorde metselbij alweer afgelopen. Ze wordt vervangen door de rosse metselbij. De opwarming van het klimaat gaat ook aan warmte- minnende dieren als bijen niet voorbij, leder jaar sneu velen er records als het gaat om de vroegste waarne ming van een soort. Onderstaand de records uit 2008. Soort Eerste waarneming In 2008 Vroegste waarneming Voor 2008 Aantal Dagen vervroegd Aardhommel 26-1 2-2 6 Weidehommel 10-2 2-3 12 Gehoornde metselbij 27-2 7-3 8 Sachembij 27-2 20-3 22 Gewone wesp 14-1 16-1 2 Zwart-rosse zandbij 24-2 27-2 3 Zomer Als de bramen beginnen te bloeien is het volop zomer. De grootste piek van bloeiende planten is dan al achter 18 Fauna Zeefancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 22