VIJANDEN EN PARASIETEN co O .5 In de natuur is het eten en gegeten worden. Dat geldt p ook voor de aculeaten. Bijvoorbeeld de sociale plooi- —l vleugelwespen staan erom bekend dat ze enorme hoe veelheden andere insecten kunnen "verdelgen". Bijna alle aculeate wespen voeden hun larven met andere ongewervelden. Tussen al die prooien bevindt zich een aanzienlijk deel verwante aculeaten. In dit hoofdstuk beschrijven we "gegeten worden". Het "eten" van andere insecten wordt behandeld in het hoofdstuk voedsel. Verschillende soorten belagers Vijanden van bijen en wespen zijn er in soorten en maten. Ze worden in een aantal verschillende typen in gedeeld, van klein naar groot: endoparasiet (larve van parasiet leeft in het lichaam van de gastheer), ectoparasiet (leeft op de gastheer) cleptoparasiet (steelt voedsel voor de larven, meestal inclusief deel van het nest, of geheel nest) predator (organisme die zich voedt met meerdere prooien die voor het voeden gedood worden). Hieronder geven we van al deze groepen wat voorbeel den. Daarnaast schetsen we de verspreiding van deze soorten in Zeeland, gebaseerd op de soms beperkte ken nis die er nu is. Endoparasieten Natuurlijk hebben onze aculeaten last van allerlei inter ne parasieten waaronder diverse microscopisch kleine organismen zoals bacteriën. Organismen die binnenin het lijf leven en er allerlei ziekten kunnen veroorzaken. De kleintjes als virussen en bacteriën laten we hier ech ter buiten beschouwing. Een Viltvlekzandbij die geparasiteerd wordt door een waaiervleugelige Een interessante groep van endoparasieten zijn de zo genaamde Waaiervleugeligen (Strepsiptera), waarvan er in Nederland 3 soorten parasiteren op aculeaten. Het zijn merkwaardige insecten, waarvan de volwassen mannetjes slechts enkele uren leven en de vrouwtjes in het achterlijf van hun gastheer verblijven. Die vrouw tjes zijn te zien doordat ze iets tussen de achterlijf segmenten uitsteken. Ze zijn echter zo klein dat ze in het veld haast niet opvallen. Pas als er bijen verzameld worden en door een loep goed bekeken worden, kun nen de Waaiervleugeligen worden ontdekt. Bijen die geparasiteerd worden, worden gestylopiseerd genoemd. Ook in Zeeland zijn gestylopiseerde bijen aangetroffen, bijvoorbeeld een viltvlekzandbij, gevonden bij Kasteel Westhove bij Oostkapelle. Ectoparasieten Insecten kunnen ook last hebben van kleine beestjes die op hun lijf leven en lastig zijn omdat ze lichaamsvocht zuigen. Heel bekend is de varroamijt die op de honingbij leeft en soms een ware plaag wordt. Ook andere acule aten hebben soms last van mijten. Zoiets blijkt soms pas als de bijen of wespen gevangen worden en onder de microscoop of loep goed bekeken worden. Een flink deel van de aculeaten in de Zeeuwse collecties, blijkt last gehad te hebben van mijten. Sommige bijen zijn echter zo sterk met mijten bezet, dat het direct al in het veld opvalt. Het is bijvoorbeeld waargenomen bij verschil lende hommels en bij de gehoornde metselbij. Opval lend was dat bij een insectenhotel in Terneuzen, een hoog percentage gehoornde metselbijen besmet was, en dat in de loop der jaren de gemiddelde besmetting nog verder opliep. Sommige bijen waren door de mijten helemaal grauwbruin gekleurd. De vraag is hoe negatief deze mijten de gastbij beïnvloeden. Een andere vraag is of dat dergelijke bijenhotels een verhoogd risico op besmetting voor de bijen betekenen. Een druk bezette nestelplek betekent immers een hogere contactkans tussen de bijen onderling en de mijten. Cleptoparasieten Tot de belangrijkste vijanden van aculeaten behoren hun eigen verwanten. Gevechten tussen exemplaren van de zelfde soort zijn regelmatig waargenomen. Bijvoorbeeld bij vrouwtjes van de bestudeerde nestaggregaties van de zwart-rosse zandbij in Braakman Noord. De indruk bestond dat de gevechten vooral om de nestholletjes gingen, mogelijk ook om de beste plekjes om een hol te graven. Zo'n gevecht ging er soms behoorlijk fel aan toe en laat zien dat de vrouwelijke dieren in zo'n situatie echte concurrenten van elkaar zijn. Als je eigen, met veel moeite gegraven nesthol wordt ingepikt door een 20 Fauna Zee(andica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 24