Bijeneters vangen veel grote insecten als bijen en wespen Bijen en wespen in ZecCanii 21 ander vrouwtje, is dat weliswaar een flinke tegenvaller, maar dodelijke slachtoffers zijn hierbij niet geconsta teerd. Soms gaat het er echter nog veel harder aan toe, bijvoorbeeld in het vroege voorjaar als sociale soorten als hommels en plooivleugelwespen net een nest heb ben gebouwd. Het kan dan voor een jonge koningin een groot voordeel opleveren om zo'n nest van een soort- genote te veroveren. Daarbij wordt er vaak wel tot de dood gevochten. Bij wespennesten zijn vaak meerdere dode jonge koninginnen gevonden. Hier zijn geleidelijke overgangen tot parasitaire koekoeksrelaties waarneem baar. Want er zijn ook vormen waarbij nauw verwante soorten het nest overnemen. Zoals de overname van een nest van een veldhommel door een aardhommel. Deze laatste soort is gemiddeld net iets groter dan de veld hommel, maar is op zich geen parasitaire soort, omdat de aardhommelkoningin ook zelf een nest kan opbou wen en onderhouden. Van dit gedrag is de stap naar continu (obligatoir) parasitair koekoeksgedrag echter niet meer zo groot. Onder de bijen en aculeate wespen zijn er veel soorten die als (obligate) koekoek door het leven gaan. Ze zijn helemaal gespecialiseerd op het leg gen van eieren in de nesten van verwante soorten. De hierboven genoemde viltvlekzandbij bijvoorbeeld heeft niet alleen last van de waaiervleugelige, maar wordt in Zeeland ook belaagd door tenminste een vijftal koe- Een door mijten geparasiteerde boomhommel koeksbijen: de gewone, geelzwarte, donkere, smalband en roodsprietwespbij! Een ander groot geslacht van koe koeksbijen is dat van de bloedbijen, waarvan de soorten eenvoudig aan het rode achterlijf herkenbaar zijn. Veel bijen en wespen worden geparasiteerd door de metal lic gekleurde goudwespen. Ook bij de spinnendoders en graafwespen zijn er veel soorten koekoeken bekend. Onder de vliegen bevinden zich verschillende soorten die op aculeaten parasiteren. Ze zijn te vinden onder de

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 25