haar achterlijf geklapt houdt. Deze soort is nog niet in Zeeland waargenomen, maar wel zuidelijker in België. Zeeland is mogelijk een van de eerste provincies waar de soort in Nederland kan worden waargenomen. Predatoren Doordat bijen en wespen kunnen steken, hebben ze re latiefweinig te duchten van predatoren. Hun opvallende kleuren werken als waarschuwingssignaal en dieren die ooit eens in de bek zijn gestoken, zullen een nieuwe po ging voortaan wel laten. Er zijn dus maar weinig soorten die volwassen aculeaten eten. De bijeneter heeft haar naam echter niet voor niets. Deze prachtige Zuid Eu ropese vogel kan mogelijk van klimaatopwarming pro fiteren en zich in de toekomst in Zeeland vestigen. En kele jaren geleden was er een broedkolonie net over de Vlaamse grens bij Wachtebeke. Waarnemingen wezen uit dat dit prachtbeest tenminste ook een flink aandeel vlinders op zijn menu heeft, en het lijkt vooralsnog on waarschijnlijk dat populaties van bijen en wespen van deze vogel veel te duchten krijgt. De wespendief neemt als broedvogel toe in Zeeland. Deze roofvogel voedt zich met de eieren, larven en poppen van sociale wespen en lijkt daarbij immuun voor de steken te zijn. Ondergrond se nesten van met name de gewone en Duitse wesp worden daarbij uitgegraven en uitgevreten. Spechten zijn vogels die veel larven van bijen en wespen eten. De groene specht plundert hele nestaggregaties van zand- bijen (waarneming Vogelwaarde), de grote bonte specht zoekt in dood hout naar larven. Mezen blijken ook wel eens bijenhotels te plunderen. Rietstengels worden uit de omhulsels getrokken en open gepikt. Zelfs van de metselbijen hakken ze de eerste nestcel open. Schadelijk? Het hierboven gepresenteerde overzicht kan uiteraard niet compleet zijn, daarvoor zijn de natuurlijke vijanden eenvoudigweg te divers en te talrijk. De vraag wordt wel gesteld in hoeverre bijen en wespen te lijden heb ben van al de vijanden en parasieten. Alleen in uitzon deringsgevallen, als een soort door een andere oorzaak onder druk staat kan een soort wellicht schade onder vinden. Net als bij alle andere levende wezens geldt dat vijanden en parasieten juist van belang zijn om de po pulatie van een soort gezond en op een bepaald even- wichtsniveau te houden. De groene specht spoort vaak het broed van bijen en wespen op als voedsel Bijen en wespen in Zeefantf 23

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 27