tot de duinen. Warmteminnende wezens als spinnen- doders zijn, vinden ze op kaal duinzand een uitstekend leefgebied. Een hele rij - soms uiterst zeldzame - spin- nendoders is alleen in de duinen aangetroffen, zie de tabel hieronder. Vrijwel beperkt tot de duinen zijn ook enkele algemene spinnendoders als Pompilus cinereus en Evagetes pecti- nipes. Dit illustreert minstens even goed als het voorko men van zeldzame soorten, het belang dat duinen heb ben voor deze specifieke familie. Ook voor graafwespen zijn duinen uiterst belangrijke leefgebieden. Overzicht van soorten alleen in het duindistrict zijn waargenomen Chrysis bicolor Chrysis fulqida Kleine keverdoder Tiphia minuta Rode muurspinnendoder Aqenioideus usurarius Anoplius niqerrimus Roodzwarte borstelspinnendoder Anopliusviaticus Duinspinnendoder Aporinellus sexmaculatus Kust-zandspinnendode Arachnospila consorbrina Drietand-zandspinnendoder Arachnospila fumipennis Viertand- zandspinnendoder Arachnospila rufa Arachnospila trivialis Arachnospila wesmaeli Tweecelliqe koekoek Evaqetus dubius Viertand-koekoek Evaqetes proximus Priocnemes hyalinata Baardwesp Pterocheilus phaleratus Alysson spinosus Harkwesp Bembix rostrata Crossocerus pullulus Crossocerus styrius Mimesa lutaria Passaloecus insiqnus Psenulus brevitarsis Spilomena beata (=exspectata) Tachysphex fulvitarsis Kleine wolbij Antidium punctatum Kielstaartkeqelbij Coelioxys alata Heidezijdebij Colletes succinctus Lanqhoornbij Eucera lonqicornis Boemeranqmaskerbij Hylaeus difformis Duingroefbij Lasioqlossum tarsatum Kustbehanqersbij Meqachile maritima Gouden metselbij Osmia aurulenta Geelqespoorde houtmetselbij Osmia claviventris Kauwende metselbij Osmia leaiana Zwartbronzen houtmetselbij Osmia niveata Bosmetselbij Osmia unicata Gewone tubebij Stelis breviuscula Witqevlekte tubebij Stelis ornatula Duinen omvatten een omvangrijke hoeveelheid bioto pen. Binnen het duingebied varieert het landschap van vochtige of tijdelijk onder water staande valleien tot kurkdroge zuidhellingen met buntgras en korstmos sen. Grazige delen worden afgewisseld met uitgestrekte struwelen en bossen. Er is geen landschapstype dat zo veel specifieke soorten herbergt als het duin. Vanaf de primaire buitenste duintjes op het strand, tot over de hoge duintoppen, die bebost of open kunnen zijn, de binnenduinrand, duingraslanden, vroongronden en zelfs kleine stukjes heide. In al die biotopen leven aculeaten. In Zeeland is er vooral op Schouwen en in iets mindere mate Walcheren, een brede duinstrook aanwezig. In Zeeuws-Vlaanderen is er slechts een smalle duinstrook. De buitenste duinen zijn kalkrijk, de binnenduinen meestal kalkarm. De bossen bestaan meestal uit loof hout, maar er zijn soms ook aanzienlijke oppervlaktes met naaldhout. De duinbiotopen lijken soms een beetje op die van de dekzandgronden in Zeeuws-Vlaanderen, daar is het zand echter altijd kalkarm. In de buitenste jonge primaire duintjes zijn de elemen ten woest. Ze zijn schaars begroeid. Als er maar een beetje wind zit wordt je er gezandstraald, 's Zomers wordt het zand er loeiheet. En er zijn niet zo veel bloe men. Toch leven er ook in dit ruige biotoop soorten als diverse spinnendoders zoals Evagetes littoralis, de grote rupsendoder, de kustbehangersbij, en de grote kegelbij. Wat meer van de zee afwordt het allemaal wat rustiger. De duinen zijn er hoger, meer begroeid en de wind beukt minder hard. Het voedselarme, maar kalkrijke zand is een uitstekende bodem voor een grote variëteit aan planten. De duinvalleien zijn ware botanische pareltjes. De duinen zijn dan ook erg rijk aan aculeaten en er zijn zelfs veel soorten, die buiten de duinen niet aangetrof fen worden. Waar er nog wat open zand ligt vinden we soms kolo nies van de spectaculaire harkwesp. Als deze enorme geelzwarte wesp een nesthol graaft spat het zand onder haar achterlijf vandaan. Andere typische soorten zijn grote rupsendoder, Alysson spinosus, Podalonia luffi, Oxybelus argentatus, Dryudella's, Tachysphex soorten en Diodonthus insidiosus. Wanneer de begroeiing dich ter wordt en ook in de duinvalleien, wordt het aantal soorten spectaculair groot. In het voorjaar zijn op de bloeiende wilgen een hele rij zandbijen en de grote zijdebij waar te nemen. In de zomer wemelt het in de rijk bloeiende duinvalleien van de bloemen met daarop talrijke soorten wespen en bijen, zoals de grote bloedbij, (meer dan fodiens) de duinzijdebij, variabele viltbij, be hangersbijen en kegelbijen. Op de bloeiende heide is op Schouwen wel een kleine populatie van de heidezeidebij aangetroffen (en niet de heide zandbij Andrena fusci- Bijeii cn wespen in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 33