V 1 J /\1 1^/23% 2% 5% Verdwenen Ernstig bedreigd 51% Bedreigd Kwetsbaar Ge\£>elig Niet op rode lijst 2% waar de dynamiek nog redelijk intact is. Gericht onderzoek zou in dat opzicht helderheid kunnen scheppen. Sommige groepen van bijen zijn er nog beroerder aan toe, zoals de hommels. Slechts 39 °/o van de Zeeuwse hommelsoorten zijn nog algemeen te noemen. Overzicht van aantal soorten graafwespen per periode Periode Voor 1950 1950- 1980 1980- 1998 1998- 2008 Totaal Aantal Soorten r 35 75 41 117 128 Overzicht van uit Zeeland uitgestorven graafwespen Soort Nederlandse trend Status Alysson pertheesi verdwenen Crossocerus vagabundus minder algemeen stabiel Crossocerus walkeri zeer zeldzaam afqenomen Entomognathus brevis vrij zeldzaam afqenomen Harpactus lunulatus minder algemeen afqenomen Lestica alata zeer zeldzaam sterk afqenomen Bedreigd Mellinus crabroneus zeldzaam sterk afqenomen Bedreigd Miscophus concolor minder algemeen afgenomen Pemphredon baltica zeer zeldzaam stabiel Podalonia affinis minder algemeen afqenomen Podalonia luffi zeldzaam afgenomen Status van hommels in Zeeland, in percentage van het totaal aantal soorten 14% H Nog algemeen, 8 soorten 39% Verdwenen, 14%/ 7 soorten Rode Lijst, 3 soorten Actueel TT of Z, 33% 3 soorten TT: sterk achteruitgaand Z: zeldzaam Bijen (Apidae) Er is -zowel voor wat heel Nederland betreft, als op de Zeeuwse schaal- geen diergroep aan te wijzen waarvan zoveel soorten verdwenen zijn als de wilde bijen. Los van waarnemerseffecten, veranderde onderzoeksmethoden of welke andere oorzaak dan ook, vertoont het aantal soorten van wilde bijen een drama tisch verloop. Alleen al in Zeeland zijn 17 soorten uitgestorven. De onderstaande diagrammetjes geven aan dat het ook met de bijen die hier nog wel voorkomen helemaal niet goed gaat. Nederlandse status van actueel in Zeeland aanwezige bijen. Status van Zeeuwse bijen In percentage van het totaal aantal soorten i /\17% Bijen en wespen in Zcefand 45

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 49