üa ANDRENA C01TANA Boszandbij ANDRENA DENT1CDEATA Kruiskruidzandbij ANDRENA DORSATA Wimperflankz andbij Deze zandbij is in Zeeland slechts bekend van een oude vindplaats uit de grensstreek in West-Zeeuws- Vlaanderen. De soort is na 1980 in heel Nederland niet meer gevonden en de vondst in 1966 bij Aardenburg betrof een van de laatste Nederlandse meldingen. Vol gens de literatuur heeft de boszandbij een voorkeur voor bramen als pollenbron, hoewel ook tal van andere voedselplanten bekend zijn. De soort vliegt in de zomer, vooral in juli en augustus, dus voor een zandbij tamelijk laat. Andrena coitana is een eurosiberische soort, die in meer zuidelijke regionen vooral in de bergen voor- komt. Het valt niet uit te sluiten dat vooral de op warming van het klimaat verantwoordelijk is voor het verdwijnen van deze soort uit Nederland. De enige waarneming van Andrena denticulata die uit Zeeland bekend is, dateert uit 1922 in Vlissingen. Naast Andrena coitana is deze soort de enige zandbij die in het verleden in Zeeland gevonden is, maar die recent niet meer is aangetroffen. In beide gevallen gaat het om soorten van bosrijke milieus die de piek van hun vlieg- tijd in juli en augustus hebben. Een tijd lang leek het erop dat de kruiskruidzandbij, net als de vorige soort, uit Nederland verdwenen was. Recent is er echter sprake van een opleving. Dat houdt mogelijk verband met de explosieve toename van de voornaamste voedselplant, het jacobskruiskruid. Het is zeker niet uitgesloten dat deze zeldzame zandbij in Zeeland wordt herontdekt. Met name parkachtige milieus langs de binnenduinrand komen in aanmerking voor gerichte zoekactiviteiten. Andrena dorsata werd nooit eerder uit Zeeland ver meld en dat is des te opvallender omdat de soort in de afgelopen jaren in niet minder dan 36 uurhokken werd aangetroffen. Door het opmerkelijke beharingspatroon op de zijkant van het borststuk (korfjes), zal de soort nauwelijks met andere verward of over het hoofd ge zien zijn. Bovendien zijn er jaarlijks twee generaties, wat de vorming van een compleet verspreidingsbeeld aanzienlijk vergemakkelijkt. Waarschijnlijk is de talrijk heid van de waarnemingen mede toe te schrijven aan een algemene expansie die de soort vanuit het hoofd verspreidingsgebied in het zuidoosten vertoont. In Zeeuws Vlaanderen is Andrena dorsata zeer gewoon en ook in de regio Tholen-Sint-Philipsland komt de soort geregeld voor. Dat versterkt het beeld een opmars van uit het zuidoosten. Pas sinds 2002 is de soort ook van Zuid-Beveland en Walcheren bekend, in beide gevallen van een enkel uurhok. In de Voorlopige Atlas wordt geen enkele vondst gemeld uit de duinstreek, en in die zin is de waarneming bij Oostkapel Ie, waar de soort in 2002 in aantal vloog, een primeur. Sinds 2006 is haar koe koeksbij, Nomada zonata ook in Zeeland aangetroffen. Bijen en wespen in Zeeland 53

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 57