•:u, •T •r:s:r: ANDRENA FEAV1PES Graship - 2 ANDRENA ELOREA Heggenrankbij Met 99 uurhokken waarin de soort is genoteerd is de grasbij veruit de algemeenste zandbij in Zeeland. Ook ten opzichte van de landelijk geregistreerde 122 uur- hokken is het aantal Zeeuwse waarnemingen hoog. Het biotoop van de grasbij is dan ook volop aanwezig. De grasbij wordt wel beschouwd als een ubiquist die met alle mogelijke biotopen genoe gen neemt, maar een zorgvuldige analyse van de vindplaatsen leert dat de grasbij weliswaar in de meest uiteenlopende biotopen wordt aangetroffen, maar dat open graslandgebieden relatief veel bewoond worden. Niet zelden is de grasbij hier de enige Andrena-soort. Andrena flavipes telt twee generaties die beiden zeer algemeen voorkomen in Zeeland. Er zijn relatief veel nesten van deze soort gevonden. Vaak broedt de gras bij in kolonies van enkele tientallen nesten, maar ag gregates tot 1000 nestjes zijn bekend en beschreven (oa. Calle en Dobbelaar 2007). De broedholletjes liggen ook wel temidden van die van andere soorten, zoals het roodgatje, de heggenrankbij, Andrena bicolor en Lasio- glossum calceatum. Bloembezoek is waargenomen op de meest uiteenlopende plantensoorten. als in (de Zak van) w J Zuid-Beveland. 1J De Heggenrank is een tweehuizige plant; wat inhoudt dat er zowel man nelijke als vrouwelijke planten bestaan, waarbij overigens alleen de bloemen van mannelijke exemplaren stuifmeel dragen. Een dijk waar alleen vrouwelijke exemplaren van de plant voorkomen werd tevergeefs afgezocht. Groei plaatsen van mannelijke planten zijn vrijwel altijd door deze soort bewoond, zij het dat de heggenrankbij in de duinen soms maar moeizaam op te sporen is, wellicht om dat de voedselplant daar al te talrijk voorkomt. Het nage noeg ontbreken in grote delen van Zeeuws-Vlaanderen is waarschijnlijk wel een realistisch gegeven, en is mogelijk een gevolg van de grootschalige kap van meidoornhagen (met daarin heggerank) tijdens de ruilverkavelingen. In 2004 waren er diverse zeer vroege waarnemingen van heggenrankbij. Bij Koudekerke werd eind maart al een vrouwtje aangetroffen, ver voor de bloei van de heggen- rank. De waargenomen zeer vroege vrouwtjes bezochten onder meer mahonie (Mahonia aquifolium) en gewone ereprijs (Veronica chamaedrys) om in de eigen energie behoefte te voorzien. Het verzamelen van pollen werd bij deze vroege exemplaren niet waargenomen. De talrijkheid van de heggenrankbij in sommige de len van Zeeland laat zich wellicht het beste illustreren door de resultaten van een gericht onderzoek in uurhok 050-385, waar de soort in 18 van de 25 kilometerhokken werd aangetroffen (CJ). De heggenrankbij is volgens de Voorlopige atlas in Nederland na 1980 in 36 uurhokken aangetroffen. In Zeeland werd de heggenrankbij tijdens het onderzoek geregistreerd in 43 uurhokken. Dit illus treert het belang dat deze regio voor de heggenrankbij heeft, in vergelijking met de situatie in de rest van Ne derland. Het Zeeuwse verspreidingskaartje illustreert fraai welke voorkeursbiotopen door de heggenrankbij worden be woond. Enerzijds zijn dit duinstruwelen in vrijwel alle Zeeuwse duincomplexen, waar de voedselplant algemeen en talrijk te vinden is. Daarnaast zijn ook met struweel begroeide dijken in trek; zowel op Schouwen-Duiveland Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 58