2 ï~r 2 ANDREW A ED CATA Gewone rozenzandbij ANDRENA EDLVA Vosje O in Z ANDRENA EDSC1PES Heidezandbij ANDRENA GRAVIDA Weidebij De soortbeschrijving van Andrena fucata in de Voor lopige Atlas eindigt met de vraag of deze soort werkelijk ontbreekt op de Zeeuwse eilanden. De vele duizenden bijenwaarnemingen die de afgelopen jaren in het Zeeuw se verricht zijn, leken deze vraag bevestigend te beant woorden: uit Zeeland waren lang alleen waarnemingen uit Zeeuws-Vlaanderen bekend. Sinds 2003 werd de soort ook op Zuid-Beveland en in de duinstrook van Walche- Het vosje is een fraaie, fel vosbruin behaarde zandbij, die niet met andere soorten te verwarren is. Het is in heel Zeeland een algemeen verbreide soort, met een tame lijk uitgesproken voorkeur voor tuinen en parken. Veertig procent van de waarnemingen is afkomstig uit tuinen. In de literatuur wordt een voorkeur voor bessenstruiken ren. Tot op heden was de soort, af gezien van twee plaatsen in de Hollandse vaste landduinen, uit sluitend aan getroffen op de pleistocene zandgronden in Oost-Nederland. Dat de soort ook in zeekleigebieden kan voorkomen bewijst een vondst op de Wallen van Retranchement. alsstuifmeelbron vermeld. Hoewel er wel op gelet is, zijn er geen waarnemingen uit de omgeving van bessen- boomgaarden, zoals die bijvoor beeld in de Zak van Zuid-Beveland veel voorkomen. C— i z Afgezien van enkele oude waarnemingen in de Holland se duinen is de heidezandbij in Nederland alleen van de pleistocene zandgronden bekend. In Zeeland is de hei dezandbij gevonden bij SintJansteen, in de smalle reep Pleistoceen gebied in de grensstreek van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De soort is monolectisch op struikheide. Deze plant is ook in het betreffende gebied zeer schaars en daarom is het voorkomen tamelijk onverwacht. Er is een vrij grote groeiplaats van struikheide bekend uit de kop van Schou wen, waar de plant ooit werd aangeplant. Hier is niet naar de soort gezocht, maar het iszekerde moeite waard om dat in de toekomst te doen. Doordevooreen Andrena zeer latevliegtijd wordt de heidezandbij bij niet-gerichte inventarisaties gemak kelijk gemist. De weidebij is een soort van matig voedselrijke, krui- denrijke graslanden, die in Nederland een tamelijk ster ke achteruitgang heeft doorgemaakt. Deze Rode Rijst soort werd voor 1980 in drie verschillende uurhokken in het Walcherse en Schouwse polderland aangetroffen. Petit (1996) vond de weidebij voorts op de zeedijk van het Verdronken Land van Saeftinghe. Tijdens het on derhavige onderzoek is de soort nog aangetroffen in 8 uurhokken. Het gaat daarbij om waarnemingen in natuurgebie den, zowel in de duinen als in de polders, maar bij Terneuzen ook op de Zeedijk. De soort zou op het oog ook op bloemdijken een prima biotoop kunnen vinden, maar ondanks tamelijk inten sief onderzoek is de weidebij daar niet gevonden. Bijen en wespen in Zeeland 55

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 59