Cr ANDRENA HUM1L1S Paardenbloembij ANDRENA EAB1AE1S Donkere klciverzandbij Cc C— ANDRENA LAB1ATA Ereprijszandbij ANDRENA M1NUTULA Gewone dwergzandbij De paardenbloembij staat bekend als een soort met een sterke voorkeur voor schrale, kruidenrijke graslanden en in dat beeld past het voorkomen in de inlaag Keihoogte op Noord-Beveland. Daar werd de soort in de afgelopen jaren meermalen waargenomen. De bijtjes hebben een voorkeur voor gele composieten, maar vliegen in het algemeen meer op muizenoortje als op paardenbloem. Bij Veere werd deze bij in aantal vliegend aangetroffen. De Nederlandse verspreiding van de paardenbloembij Andrena labialis is een in Nederland tamelijk sterk ach teruitgaande soort van bloemrijke graslanden, die, zoals zoveel bijen, in Nederland een laatste bolwerk bezet in Zuid-Limburg. Daar is de soort na 1980 in 11 uurhokken geregistreerd. In Zeeland is Andrena labialis momenteel in 17 uurhokken vertegenwoordigd. De soort bewoont uiteenlopende biotopen als parken en tuinen, kruiden- rijke graslanden, bloemdijken en duingebieden. In Schou- is hoofdzakelijk beperkt tot de oostelijke helft van het land. In Zeeland moet er sprake zijn van een derde vliegplaats in de Yerseke Moer. Dit is een op Zuid-Beveland gelegen weidegebied met veel schrale kruidenrijke graslanden. In 2002 werd hier de koekoeksbij van de paardenbloembij, Nomada Inte gra, gevangen. wen-Duiveland en in Walcheren is de soort ook voor 1980 wel geregistreerd. Van Andrena labialis wordt in de literatuur een voorkeur voor vlinderbloemen vermeld, maar er zijn in Zeeland ook waarnemingen waarbij in aantal gevlogen werd op lijs terbes en Brassica. i 2 O 33 m 2 Het onderzoek in Zeeland leverde pas in 2003 de eer ste recente vondsten op van de ereprijszandbij. Het is een soort die in zijn voorkomen nogal kan fluctueren dat wordt bevestigd door het Zeeuwse beeld: na 2003 is de soort in 7 verschillende kilometer-hokken waargenomen. De naam ereprijszandbij is enigszins misleidend, want de soort werd meerdere keren aangetroffen zonder dat er ereprijs in de buurt was. Het is polylectische soort, waarvan het voorkomen in Zeeland eerde indicatief is voor zandige bodem, dan voor het voorkomen van ereprijs. Er zijn twee con centratiegebieden: de zandige dijken rond Zonnemaire en Oost Zeeuws-Vlaanderen (grensstreek). Andrena minutula is een klein zandbijtje, dat gemak kelijk verward kan worden met verwante soorten als A. subopaca en A. minutuloides. Door mogelijke verwisse ling met name de eerstgenoemde soort kan de versprei- dingskaart fouten of hiaten bevatten. In het oosten van Nederland is Andrena minutula een wijdverbreide en talrijke soort, die jaarlijks twee generaties produceert. De soort foerageert op alle mogelijke bloemen en is evenmin kritisch wat de biotoop keuze betreft. De meeste oude waarnemingen in het westen stammen uit de duinen, hoewel uit Zeeland slechts twee oude vondsten uit Zeeuws- Vlaanderen bekend zijn. Het is opmerkelijk dat Petit (1996) geen enkele vondst van een soort uit de minutu- la-groep meldt voor Zeeuws-Vlaanderen. Bijen en wespen in Zeeland 57

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 61