ANDRENA MITIS ANDRENA N1GROAENEA Zwartbronzen zandbij ANDRENA N1T1DA Viltvlekzandbij ANDRENA OVATDLA Bremzandbij Er zijn verschillende zandbijen die vroeg in het voorjaar op wilgen vliegen en de weinig opvallende Andrena mitis is er één van. De schietwilg en de grauwe wilg worden in de literatuur genoemd als voedselplant, en met name op de eerstgenoemde soort is diverse malen bloembezoek vastgesteld in de Zeeuwse situatie. De waarnemingen in Nederland vonden in het verleden vooral plaats in de zuidelijke helft van het land en uit Zeeland was er slechts een enkele vindplaats bekend uit de grensstreek van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Drie van De zwartbronzen zandbij is opvallend vaak gevangen in antropogene milieus in steden en dorpen. Het is een grote en opvallende soort die echter slechts in lage dichtheden vliegt. Het meest is de zwartbronzen zand bij gevangen in Zeeuws-Vlaanderen, terwijl de soort in Midden-Zeeland geheel lijkt te ontbreken. Vergeleken met de rest van Nederland komt de zwartbronzen zandbij in Zeeland weinig voor. In de De viltvlekzandbij is zowel in Zeeland als in de rest van Nederland een gewone soort. In Zuid-Beveland wordt de soort relatief weinig gevonden. Walcheren lijkt, afgaande op het kaartbeeld het gebied met de hoogste dichtheid. De viltvlekzandbij bezoekt allerlei bloemen en heeft bo vendien een vrij lange vliegtijd, die loopt van eind maart Andrena ovatula is de naamgevende soort van een taxonomische groep die bijzonder lastig te determine ren is. Vrouwtjes zijn soms in het geheel niet op naam te brengen; bij de mannetjes geven genitaalkenmerken de doorslag. Andrena ovatula is gevonden in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek en dit sluit aan bij een eerdere ver melding uit de omgeving van Hulst. Overigens is de soort in het westen van Nederland zeer zeldzaam, terwijl het de negen re cente uurhokken liggen eveneens in de grens streek, maar ook o.a. op een spoortalud op Zuid-Beveland en in de bebouwde kom van Terneuzen werd het voorkomen van de soort geconstateerd. Op Walcheren werd Andrena mitis verzameld in het natuurgebied Rammekens. Voorlopige Atlas wordt alleen een oude vondst van de omgeving van Cadzand gegeven. Petit (1996) meldde de soort wel voor de omgeving van Saeftinghe. tot eind juni. In Zeeland is deze bij in een groot aantal biotopen aangetroffen. Mede dankzij het forse formaat en duidelijk ken merken zal de soort weinig gemist zijn bij inventarisaties. op de zandgron den een tamelijk gewone soort kan zijn. Verder wordt de soort gemeld van Noord-Beveland en Sint-Philips- land. Veel gewo ner is in Zeeland de nauw verwante Andrena wilkella; eveneens een soort uit de ovatula-groep, die vaak met deze soort wordt verward. Fauna Zeelatufica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 62