z ANDRENA P1E1PES Koolzwarte zandbij ANDRENA PRAECOX Vroege zandbij 03 O 5*3 W ANDRENA PROX1MA Fluitenkruidbij De koolzwarte zandbij is een erg grote zandbij, die onmiskenbaar is door de diepzwarte kleur en de sterk verdonkerde vleugels. De soort is in Zeeland nooit verzameld, maar door een beginnend entomoloog werd de koolzwarte zandbij spontaan herkend in een over zichtscollectie. Omdat daarbij spontaan het voorkomen op koolzaad en mosterd werd vermeld is de melding zeer waarschijnlijk juist. Een nader onderzoek op het -slechts matig onderzochte- noordwestelijk deel van het De vroege zandbij was tot voor kort slechts van een enkele vindplaats in Zeeland bekend, en wel in de Walcherse duingebied is zeker gewenst, zeker omdat de soort langs de Noord Franse kust plaatselijk algemeen duinen van de Kop van Schou wen. De laatste jaren is de soort in 28 uurhok- ken aangetrof fen en het staat wel vast dat de werkelijke verbreiding nog aanzienlijk uitgebreider is. De vroege zandbij vliegt namelijk zeer vroeg in het jaar en wordt daardoor gemakkelijk gemist. In jaren met koude en natte lentemaanden kan de Vroege zandbij verstek la ten gaan en ook dat bemoeilijkt de vorming van een goed totaalbeeld. Op de landelijke verspreidingskaart is het opvallend dat de concentraties van de vroege zandbij samenvallen met de woonplaatsen van de meest actieve waarnemers. Kortom: een soort met een hoog "off-season-gehalte". I z De fluitenkruidbij is recent in Zeeland in 29 uurhokken gevonden. Ten opzichte van uurhokken die na 1980 in heel Nederland zijn geregistreerd een hoge score. Deels zal dit samenhangen met het feit dat de belangrijk ste voedselplant, het fluitenkruid, speciaal in West- Nederland veel voorkomt. Overigens is het zeker niet zo dat de soort op willekeurig welke groeiplaats van de voed selplant voorkomt. Het overgrote deel van de waarnemin gen is afkomstig uit parken met gevarieerde boom- en struikbegroeiing. Beschaduwde dijken met massavegeta ties van fluitenkruid worden niet of nauwelijks bewoond. De tweede reden voor de vele Zeeuwse vondsten is waar schijnlijk dat er sprake is van een reële toename. In de afgelopen halve eeuw zijn in het kader van ruilverkave- lingen en infrastructurele werken veel kleine en middelgrote bosjes aangeplant en bovendien heeft de parkaanleg rond dorpen en steden een hoge vlucht genomen. Het zijn dit type milieus waar de fluiten kruid optimaal voorkomt Tot slot is het niet zo dat de soort strikt aan fluitenkruid gebonden is. Ook zevenblad wordt wel bezocht. Bijen en wespen in Zeeland 59

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 63