ANDRENA TIBIALIS Grijze rimpelrug ANDRENA VAGA Grijze zandbij ANDRENA VARIANS Variabele zandbij Andrena tibialis komt in Nederland wijdverbreid voor, maar het is nergens een talrijke soort. Doordat deze zandbij in lage dichtheden vliegt wordt ze ondanks het grote formaat gemakkelijk over het hoofd gezien. Er is echter ook een waarneming bekend van een tamelijk grote concentratie van nesten in een tuin in Terneuzen. Daarbij werd ook de koekoeksbij Nomada fulvicor- nis in aantal waargenomen. Tweederde deel van de waarnemingen is afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen en het is aannemelijk dat de soort hier wat algemener is dan elders in de provincie. De grijze zandbij is een goed herkenbare soort die alleen in de pleistocene rand van Zeeuws-Vlaanderen algemeen voorkomt. Voor de rest is de soort in Zee land opmerkelijk schaars. De grijze zandbij vliegt vroeg in het voorjaar en is gespecialiseerd op wilgen. Een met stuifmeel beladen vrouwtje is zo karakteristiek door het scherp tegen de grijze beharing en het glimmend zwarte achterlijf afstekende lichtgele stuifmeel, dat de soort al leen al daardoor onmiskenbaar is. In de duinen is de grijze zandbij zeker niet algemeen en daar kan ook verwarring optreden met de zeer talrijke grote zijdebij (Colletes cunicularius. Waar de grijze zandbij in kleistreken is gevangen (Sint Philipsland, Heinkenszand), gaat het om uitgesproken zandige plekken, bv. bloemdijken. Als bloemdijksoort is dit dier echter erg zeldzaam geworden. Andrena varians behoort tot de, om zijn moeilijke determineerbaarheid beruchte, helvola-groep, met ver der o.a. Andrena fucata en A. synadelpha. In sommige delen van de duinstreek is Andrena varians een niet ongewone verschijning in het vroege voorjaar, maar verder is deze soort tamelijk schaars. Net als andere soorten uit deze groep wordt de variabele zandbij belaagd door de sierlijke wespbij, die als koekoek optreedt. Andrena varians staat bekend als een weinig kritische soort en dat is in overeenstemming met het kaartbeeld, waarin geen bepaald patroon te ontdek ken valt. Bijen en wespen in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 65