ANDRENA VENTRAE1S Roodbuikje ANDRENA W1EKEEEA Geelstaartklaverzandbij ATMTEI1D1UM MAN1CATDM Grote wolbij Het roodbuikje is een -door de roodachtige sternieten en lange witte scopa- goed herkenbare zandbij die rond half april zijn hoogste aantallen bereikt. Evenals tal van verwanten verzamelt deze soort haar stuifmeel uitslui tend op wilgen. Net als de grijze zandbij is deze soort alleen in de grensstreek van (Oost-)Zeeuws-Vlaanderen gewoon. Het Braakmangebied en de Eendenkooi in Anna Jaeobapolder herbergen eveneens populaties. Zelfs in de stad vindt het roodbuikje emplooi, getuige een vondst ~^vi in het hartje van Terneuzen. Het roodbuikje is een soort die de laatste decennia in Nederland toeneemt, maar tot op heden waren nog geen vondsten uit Zeeland bekend. Andrena wilkella behoort tot de ovatula-groep en vooral vrouwtjes van deze groep zijn soms nauwelijks op naam te brengen. De soort wordt beschouwd als een indicator voor kruidenrijke graslanden en dat komt goed overeen met het Zeeuwse verspreidingsbeeld. Ongeveer de helft van de vondsten vond plaats op bloemdijken. De ver spreiding is vooral geconcentreerd in Midden-Zeeland. In de duinen ontbreekt de soort tot nu toe geheel en in heel Zeeuws-Vlaanderen is Andrena wilkella opval lend schaars. In duinterreinen waar de soort genoteerd is, zoals de Kaloot en de Keihoogte ging het in feite om vangsten op de aan grenzende dijken. Het lijkt erop dat Andrena wil kella een zekere voorkeur heeft voor zavelige klei gronden, terwijl de verwante Andrena ovatula eerder gebonden is aan de (pleistocene) zandgronden. De grote wolbij is in Zeeland aangetroffen in 37 ver schillende uurhokken. In vergelijking met het aantal van 49 uurhok ken dat in heel Nederland na 1980 is vast gesteld, is dat een hoog aantal. Voor een deel zal dat samenhangen met de biotoopvoorkeur, want bij ongeveer een derde van de waarnemingen, ging het om het voorkomen in tuinen en dat is in het algemeen een door onderzoe kers nogal verwaarloosd biotoop. Er zijn in Zeeland de laatste jaren relatief veel waarnemingen in tuinen gedaan. De grote wolbij vindt hier, samen met soorten als bijvoorbeeld de andoornbij en de blauwe metsel- bij, haar belangrijkste biotoop. Daarnaast wordt de grote wolbij nogal eens gevonden op bloemdijken. De soort komt tamelijk egaal verspreid over de provincie voor, maar op de kaart is de grote wolbij in de grens streek van Oost Zeeuws-Vlaanderen opvallend afwe zig. Daar is wel de verwante kleine harsbij te vinden. Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 66