ANTH1D1UM PUNCTATUM Kleine wolbij ANTH1Ü1UM STR1GATUM Kleine harsbij ANTHOPHORA FURCATA Andoornbij ANTHOPHORA PLAG 1 ATA Sehoorsteensaehem De kleine wolbij is in Nederland een zeldzame soort, waarvan het aantal uurhokken met waarnemingen in de afgelopen decennia gehalveerd is. Vooral in de dui nen is de soort schrikbarend achteruit gegaan, terwijl het voorkomen in Zuid-Limburg, als tweede bolwerk van de soort, op het oude niveau lijkt te zijn gebleven. Uit Zeeland was tot nu toe slechts één vondst bekend, namelijk van de omgeving van Domburg van meer dan 50 jaar geleden. In 1997 werd de Kleine wolbij ge vangen door Ph. Pronk, ten oos ten van de veerhaven van Breskens. Het lijkt erop dat het gevangen exemplaar verloren is gegaan, en daarom is vermelding op deze plaats temeer van belang. De kleine harsbij komt in Nederland -afgezien van een zeer oude vondst in de duinen- nooit in het westen voor. Het smalle reepje pleistocene zandgrond in de grens streek van Oost-Zeeuws-Vlaanderen is echter groot genoeg om "Oost-Nederlandse" soorten als de kleine roetbij, de bonte viltbij en de heidezandbij een plekje binnen de provincie te verschaffen. De kleine harsbij is al voor 1980 in deze hoek aangetroffen en ook in de afgelopen jaren ontbrak ze hier niet. De kleine harsbij staat bekend als een polylectische soort, maar ze vertoont wel een uitgesproken voorkeur voor rolklavers (Lotus spp.). Voor de nestbouw gebruikt ze hars, waar door de soort ook een binding met naaldhout heeft. Zeker de helft van de waarnemingen van de andoornbij is afkomstig uit tuinen. Gezien de grote voorkeur voor bloemenrijke situaties en dan met name voor lipbloe migen is de voorkeur voor tuinen niet onverwacht. Wat ook een rol speelt is het feit dat de andoornbij vrijwel steeds in lage dichtheden vliegt en daarom het snelst zal worden opgemerkt op plaatsen waar voortdurend waarnemingen plaatsvinden. Het feit dat in 4 van de 12 uurhokken de vangst plaatsvond met een malaiseval wijst eveneens op een lage trefkans bij een reguliere inventarisatie met zichtwaarnemingen en schepnet vangsten. De andoornbij is in overig Neder land een tamelijk schaarse en achteruitgaande soort, en om die reden kreeg de soort een plaats op de rode lijst. Gezien de lage dichtheden waarin de soort van nature voorkomt is het echter de vraag of de schijnbare ach teruitgang niet het gevolg is van de steeds meer tot bepaalde regio's beperkte waarnemingsintensiteit. De schoorsteensachum is een in Nederland uitgestorven soort. De laatste waarneming dateert van 1961Het is een soort die voor haar larvenvoedsel verschillende soorten plantenpollen gebruikt. Er zijn twee oude vondsten van Zeeland bekend, een bij Domburg en een bij Zierikzee. Bijen en wespen in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 67