ANTHOPHORA PLHM1PES qti O Gewone saehembij EC X H 2e ANTHOPHORA QHADR1 MACHT ATA Ne pa tab ij Zwarte saehembij ANTHOPHORA RETHSA 64 Fauna Zeefandica Oh O De gewone saehembij vliegt al vanaf februari en de allerlaatste Zeeuwse waarnemingen dateren van begin juni. Van de 57 uurhokken waarin de soort in Neder land na 1980 in Nederland is vastgesteld ligt bijna de helft in Zuid Limburg. In dit beeld zal de wisselende intensiteit van het onderzoek waarschijnlijk een grote rol spelen: de twee uurhokken waarin de soort in Zee land werd waargenomen tussen 1950 en 1997 zijn inmiddels aangevuld tot 39 en het staat wel vast dat daarmee het beeld nog steeds niet compleet is. Waar bloemenrijke voorjaarstuinen zijn, ontbreekt de gewo ne saehembij maar zelden. Afgezien van de duidelijke voorkeur voor tuinen lijkt de gewone saehembij geen speciale voorkeuren voor delen van de provincie te hebben; ze is tamelijk egaal verspreid over de regio's. De nepatabij is een landelijk zeldzame soort, die voor namelijk tot Zuid Limburg beperkt is. De bij vliegt graag op kattenkruid (Nepeta), maar ook wel op andere bloemsoorten. Kattenkruid is nooit in Zeeland aange troffen. Van de nepatabij zijn slechts twee oudere waar nemingen, bij Domburg en Vrouwenpolder, beiden van voor 1980. De zwarte saehembij is opnieuw een voorbeeld van een grotere bijensoort, die uit ons landschap is ver dwenen. De soort gaat ook landelijk sterk achteruit en is nu slechts in Zuid Limburg lokaal nog algemeen. De soort verzamelt pollen op verschillende planten. Van uit Zeeland zijn er slechts 3 oude meldingen. Van voor 1950: bij Middelburg en Kruiningen, van voor 1980 bij Vrouwenpolder.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 68