=3 D 2 o BOMBUS CAM PESTRIS Gewone koekoekshommel BOMBUS D1ST1NGUENÜUS Gele hommel BOMBUS HORTORUM Tuinhommel is de gewone koekoekshom mel in Zeeland aangetroffen in 70 uurhokken. Dat roept de vraag op in hoe verre de boven geschetste lan delijke achteruitgang reëel is. Volgens Theo Peeters (mond. med.) is het beeld vertekend en is de gewone koekoekshommel om die reden niet opgenomen op de Rode lijst. Wellicht ligt de belangrijkste factor in de waarnemingsintensiteit. Veel aculeatenonderzoekers laten de hommels links liggen, en daarvoor zijn meerdere redenen. Ten eerste behoren de -tijdens iedere inventari satie dominant aanwezige- hommels voor het overgrote deel tot slechts enkele algemene soorten. Om die met zekerheid op naam te brengen is vaak veel inspanning vereist. Daarnaast is het zo dat het vangen en doden van een "aaibaar" dier als een hommel een drempel vormt; temeer omdat hommels pas na een relatief langdurig verblijf in stikpot of diepvries doodgaan. Om deze redenen zijn veel hommels in recente onderzoeken stiefmoeder lijk behandeld en lijkt er soms sprake van een achter uitgang die niet in overeenstemming is met de feiten. C/T PQ PQ Volgens de statistiek in de Voorlopige atlas van de Nederlandse bijen is de gewone koekoekshommel sterk achteruitgegaan. Van 132 uurhokken voor 1950, via 90 uurhokken tussen 1950 en 1980 tot slechts 50 uurhokken in de periode van 1980 tot 1998. Dit pessimistische beeld behoeft op zijn minst nuancering. Tussen 1998 en 2002 De gele hommel is een in Nederland uitgestorven soort. De laatste melding dateert van 1984. Ook haar koekoekshommel, de lichte koekoekshommel, is in Nederland uitgestorven. Deze hommel verzamelt pollen op verschillende bloemsoorten. In Zeeland is er slechts één vondst van voor 1950, bij Veere. Een betere naam dan tuinhommel is voor Bombus hortorum nauwelijks denkbaar. Bijna de helft van de vindplaatsen in 64 Zeeuwse uurhokken waarin de soort na 1998 is geregistreerd betrof waarnemingen in tuinen. Daar bezoekt de hommel planten met diep liggende nectar als kamperfoelie en lavendel. In meer natuurlijke biotopen zijn lipbloemigen als witte dovenetel en hondsdraf favoriet. De tuinhommel is goed herkenbaar en vliegt over het algemeen in minder zijn aanwijzin- gen dat de soort in Nederland achteruitgaat, maar desondanks is het met 64 recente uurhokken nog een algemene verschijning in het Zeeuwse. De indruk bestaat dat de soort in Zeeland ook een negatieve trend vertoont. 66 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 70