BOMBUS HUM1L1S Heidehommel fn 2 co O BOMBUS UYPNORUM Boomhommel ySS ttf c co BOMBUS JONELLUS Veenhommel Deze variabel gekleurde hommel is in heel Nederland sterk achteruit gegaan. De favoriete biotoop bestaat uit Zandgronden, Hoogveen en heiden. Petit verzamel de deze hommel op de Zeedijken bij Saeftinghe. Alle waarnemingen zijn van voor 1980. Daarna is de soort in Zeeland nergens meer teruggevonden. cZ De booomhommel vliegt in Zeeland nooit in grote aantallen als bijvoorbeeld de akkerhommel en de aardhommel. Soms wordt ze zelfs beschouwd als een in Zeeland minder algemene soort, maar met 66 uurhokken waarin de soort recent is waargenomen wordt dat beeld grondig gecorrigeerd. Wel kan worden vastgesteld dat de boomhommel een voorkeur heeft voor boomrijke landschappen en dat de soort daarom in het vlakke polderland wat schaarser is. Een reden waardoor de boomhommel schaarser kan lijken dan ze in werkelijkheid is, is de afwijkende vliegtijd. Terwijl de meeste hommels al in maart en zeker in april volop actief zijn, begint de vliegtijd van de boomhommel over het algemeen pas in mei. Dat geldt althans voor de ruim 423 exemplaren van de 165 vindplaatsen die de laatste jaren in Zeeland zijn geregistreerd. Dat is zeer opval lend, want het vliegtijddiagram in de Voorlopige atlas loopt vanaf eind februari en laat al in de tweede helft van april een kleine piek zien! Reden genoeg voor een nader onderzoek in de nabije toekomst. De veenhommel lijkt veel op een kleine tuinhommel. De veenhommel wordt algemeen beschouwd als een moerassoort en de recente Zeeuwse waarnemingen onderstrepen dat beeld. Grootschalige moerassen als het Verdronken Land van Saeftinghe en het Krammer- Volkerak herbergen belangrijke populaties van de veenhommel. Het lijkt erop alsof Walcheren een pro vinciaal bolwerk vormt voor deze minder algemene soort, maar om vast te stellen of dat werkelijk het geval is, zijn meer gegevens nodig dan er nu beschik baar zijn. In het Waddengebied is de veenhommel een typische bewoner van kwelders, samen met de moshommel. Uit het Zeeuwse verspreidingsbeeld komt geen speciale voorkeur voor schorren naar voren, maar het lijkt alleszins de moeite waard om hier nader onderzoek te doen. Bijen en wespen in Zeeland 67

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 71