N fe P w cn CQ 0 r-> BOMBUS LAP1DAR1US Steenhommel BOMBUS LUCORUM Veldhommel BOMBUS MAGNUS Grote aardhommel MM M MtMtMMM wante soorten- een gele gezichtsbeharing hebben. De vrouwtjes zijn erg moeilijk uit elkaar te houden. De haarbanden van de aardhommel zijn bruingeel en die van de veldhommel lichtgeel tot citroengeel. De kleine onzekerheidsmarge die het gebruik van deze kenmerken overlaat is verkieslijker dan het doden van honderden hommels voor het verkrijgen van absolute zekerheid. Vaak zijn bij terreinbezoeken alleen veldhommels geno teerd als er mannetjes aanwezig waren. De 94 Zeeuwse uurhokken waarin volgens bovenstaande werkwijze de veldhommel werd vastgesteld vormen stof voor discus sie; temeer omdat de veldhommel in heel Nederland na 1980 slechts geregistreerd is voor 64 uurhokken. mei, wilgen hommel en grote aardhom mel. De darren zijn makkelijker te onderschei den omdat ze -in tegenstel ling tot de ver- CQ 1 het geval. Steen hommels heb ben een voor keur voor open landschapppen en het wekt daarom geen verwondering dat de soort in Zeeland gedurende de laatste jaren is aangetroffen op 455 vindplaatsen in 104 verschillende uurhokken. Bij meerdere waarnemers bestaat de indruk dat ze de laat ste jaren achteruitgaat. Niettemin is het een formidabel aantal uurhokken ten opzichte van de 129 uurhokken waarin de steenhommel na 1980 in heel Nederland is waargenomen. Naast een de grote intensiteit van het recente Zeeuwse onderzoek zal hier ook een reële over vertegenwoordiging meespelen. Strikt formeel genomen is het vrouwtje van de veld hommel alleen door intensief microscopisch onderzoek te onderscheiden van verwante soorten als aardhom- De steenhommel gaat lokaal in Nederland sterk achter uit en naar alle waarschijnlijkheid is dat ook in Zeeland De grote aardhommel is in het verleden verschillende keren uit Zeeland gemeld. Er is echter daarvan vrijwel geen bewijsmateriaal verzameld. De soort is echter ge makkelijk te verwarren met de andere aardhommels, als de kleine en gewone aardhommel. Er is alleen een ze kere waarnemingen uit Het Zwin, van voor 1950. 68 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 72